Mint többször beszámoltunk róla, az Európai Unió Bírósága (EUB) június 13-án hozott ítéletében pénzbírság megfizetésére kötelezte Magyarországot, amiért nem hajtotta végre egy korábbi ítéletét migrációs és menekültügyi szabályozásának módosításáról. A bírság két részből áll: egy 200 millió eurós átalányból és napi egymillió eurós büntetésből. Az utóbbit az ítélet meghozatalától kezdve addig kell fizetni, amíg Magyarország nem hozza összhangba jogszabályait az uniós elvárásokkal.
A kormánynak az ítélet kihirdetésétől kezdve három hónap állt a rendelkezésére, hogy elmagyarázza az EB-nek, hogyan kíván eleget tenni a feltételeknek. Mivel a brüsszeli testület a megszabott határidőre nem kapott választ, szeptember 16-án levélben szólította fel Magyarországot, hogy fizesse meg a napi bírságot a bírósági verdikt június 13-i kézbesítésétől eltelt első három hónapra. Az összeg 93 millió euró. Amíg a jogsértés fennáll, az Európai Bizottság kéthavonta fog ilyen levelet küldeni Budapestnek a napi bírság megfizetésére. A magyar hatóságoknak 45 nap áll a rendelkezésükre a számla kiegyenlítésére. Ha sem most, sem később nem fizetik be a megadott összegeket, az EB azt levonja a Magyarországnak járó uniós pénzügyi juttatásokból.
Az egyszeri 200 millió eurós átalányösszeggel kapcsolatban az Európai Bizottság éppen a héten aktiválta az eljárást, amelynek keretében hamarosan megkezdi a pénz visszatartását, mivel a budapesti kormány nem fizetett a megadott szeptember 17-i határidőig.
Lejárt az Orbán-kormánynak adott határidő, jön az uniós inkasszóItt a bejelentés, az Európai Bizottság elkezdi levonni a 200 millió eurós bírságot a Magyarországnak járó EU-s támogatásból