távhő;

- Nem csökken a lakossági távhőár

A távhődíjak októbertől tervezett csökkentése az állami és önkormányzati intézmények számára jelenthet újabb könnyítést: az a lakossági felhasználókat nem érinti - idézi az MTI az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombati, a Facebookon közzétett bejegyzését. A kurzusszokások szerint péntek este társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezet kapcsán kétségkívül ezzel ellentétes gyorsértelmezések jelentek meg. A kormány tavaly két alkalommal felezte meg az úgynevezett külön kezelt intézmények távhődíjait – írta a tárca.

Az érintett állami és önkormányzati költségvetési szervek ennek köszönhetően már most a 2022 év végi tételek negyedét fizetik. Az októbertől kezdődő, új gázévben ezek az intézmények ismét kiadásaik nagyarányú csökkentésére számíthatnak – tették hozzá. A háztartások rezsivédett távhőárai nem változtak a háborús energiaválságban és október elsejével sem módosulnak - szögezik le. Rögzítették: a kormány a rezsicsökkentéssel Európa legalacsonyabb áram- és gázárait biztosítja a magyar családok számára. (Ez a hosszú évek óta ismételgetett állítás amúgy változatlanul valótlan: az, megfelelő keresőfeltételek beállításával, Európán belül, legfeljebb az uniós tagállamok összefüggésében mondható el. Ellenben a kelet-európai lakossági energiaárak jellemzően alacsonyabbak a rezsicsökkentett hazai díjaknál.) Az EM ősszel, 95 milliárd forintos keretű pályázatokat indít a távhőszolgáltatás zöldítése, energiahatékonyságának javítása érdekében – tették hozzá.

A lakossági távhőárak, a 2014-es, második rezsicsökkentés hullám óta, változatlanok - emlékeztetnek szakértők. Mivel ugyanakkor a fő fűtőanyagul szolgáló földgázt az ország változatlanul külföldről, az elmúlt évek során többszörösükre ugró, piaci árakon veszi, az Orbán-kormány a magyar költségvetésből, különböző jogcímeken, a tetszetős hődíjak fenntartása érdekében, immár több ezermilliárd forintot költött.

Gyurcsány Ferenc - tette hozzá a kabinet.