Budapesten fog kiderülni, milyen teljesítményre képes a Tisza Párt. Az őszi hónapokban a politika központi kérdése lesz, hogy a fővárosi közgyűlés megőrzi-e működőképességét – nyilatkozta Ágh Attila politológus a Népszavának.
„A választás után azt mondani, hogy köszönöm szépen, én ebből nem kérek, szerintem nincsen rendben”
– reagált Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke arra, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője vasárnap este bejelentette, hogy nem ül be a fővárosi közgyűlésbe. Gyurcsány keményebb kifejezéseket is használt. Alávaló dolognak minősítette, hogy egy politikai erő elindul a választáson, de meggondolja magát, nem akar részt venni semmiben, „majd amikor úgy tetszik, akkor megszavazom, amikor nem tetszik, akkor nem szavazom meg”. Hozzátette: nem szabad engedni, hogy becstelenség, rágalmazás áldozatai legyenek azok, akik már régóta benne vannak a politikában.
Magyar Péter nem ül be a Fővárosi Közgyűlésbe, azt akarja, hogy a képviselők több jogkört is visszakapjanak Karácsony GergelytőlÁgh Attila politológus ezzel szemben úgy látja, Magyar Péter részéről jó döntés, hogy nem lesz a fővárosi közgyűlés tagja. Lapunknak nyilatkozva a politológus emlékeztetett arra, hogy a Tisza Párt elnökét korábban azért bírálták, mert eredeti ígéretétől eltérőn mégis átvette képviselői mandátumát az Európai Parlamentben. Ágh Attila szerint ezt is jól tette: bizonyította, hogy – bár egy politikus kezdetben nem mindig jól méri fel a helyzetet – van önkorrekciós képessége.
Az, hogy Magyar Péter beszáll-a a budapesti ügyekbe, nem vethető össze az EP-képviselőséggel
– mondta a politológus. Neki a pártépítés folyamatát kell irányítania, amit nem szolgálna a mindennapos fővárosi politizálás.
Régóta folynak találgatások arról, hogy milyen szövetségek köttetnek majd a fővárosi önkormányzat működőképessége érdekében. Miután a Fidesz átírta a választási szabályokat, bonyolult képlet alakult ki. A Fidesznek és a Tisza Pártnak egyaránt tíz-tíz képviselője van a testületben, a Párbeszéd-DK-MSZP listájának – Karácsony Gergely főpolgármester is beleszámítva – hét, Vitézy Dávid és az LMP csapatának, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak három-három. Elvileg a Tisza Párt lehetne a „királycsináló”, de Magyar Péter már közölte, hogy sem a Fidesszel, sem a DK-s lista képviselőivel nem kötnek szövetséget.
Ágh Attila nem is számít arra, hogy a különböző pártok és listák között létrejönnek stabil, formalizált szövetségek. Biztosra veszi ugyanakkor: az, hogy a fővárosi közgyűlés működőképesnek bizonyul-e, az őszi hónapokban a magyar politika központi kérdése lesz. Mégpedig azért, mert ez az első közjogi és közhatalmi megjelenése Magyar Péter pártjának.
Budapesten mutatkozik meg először a gyakorlatban, hogy a Tisza Párt mennyire kormányzóképes, mennyire szervezetképes és mennyire tud kompromisszumokat kötni.
A fővárosi terepen zajló munka megelőlegezi azt a politikát, amit a Tisza Párt kormányzati szinten folytatni szeretne.
A konkrét budapesti ügyekben történő szavazások, bármennyire is ezt állítják a pártok, nem pusztán közpolitikai jellegűek, hanem az egész magyar politikai életet és átrendeződést befolyásolják – hangsúlyozta Ágh Attila. Kicsiben az fog lejátszódni a fővárosi közgyűlésben, ami az elkövetkező másfél évben, a 2026-os parlamenti választásig tartó időszakban várható.
A politológus érthetőnek tartja, hogy a Tisza Párt nemcsak a Fidesszel, hanem a Gyurcsány-féle ellenzéki pártokkal sem szeretne szorosan együttműködni.
Az eddigi ellenzéki pártok lenullázták magukat, lejáratódott politikusaik
– ahogyan Ágh Attila fogalmazott – nem alkalmasak arra, hogy egy újonnan felépülő pártrendszerben a Tisza Párt szövetséget kössön velük. A további ellenzéki politika kibontakozása a Tisza Párton múlik: ennek a történelmi próbája lesz, hogy mi történik a fővárosi közgyűlésben.
Ha abból indulunk ki, hogy a Tisza Párt új ellenzéki modellt készül felépíteni, akkor nem lehet érdeke, hogy „bedöntse” Budapestet, és megismételt választást erőszakoljon ki – hívta fel a figyelmet kérdésünkre Ágh Attila. Magyar Péternek azonban „egy súlyos ténnyel szembe kell néznie” – jegyezte meg. Bár ő jobbközépről érkezett, a Tisza Pártot aktívan támogató emberek többsége – a politológus becslése alapján legalább 70 százaléka – baloldali beállítottságú és elkötelezett az európai értékek mellett. Ágh Attila szerint Magyar Péternek erre mindenképpen tekintettel kell lennie, ha sikeresen akar politizálni.
Közzétette előzetes pénzügyi beszámolóját a Tisza Párt, április és június között 234 milliós bevétele voltOrbán Viktor megkérdezte, hogy miről is kellene vitáznia Magyar Péterrel az M1-en, Tisza Párt elnöke segítségül felsorolt 18 témát Egyre csökken a Fidesz előnye, ötven éves kor alatt nem igazán népszerűek a kormánypártok