Tizenöt év után az első munkáspárti kormányának zavarros nyitánya után indokolt volt az aggodalom, hogy eufória helyett borús hangulatban zajlik le az őszi dzsembori. Olyan csalódások kísérték a tory zűrzavart feledtetni készülő munkáspárti kormány indulását, mint a southporti késelések utáni országos zavargások, az első női pénzügyminiszter téli fűtési támogatást érintő megszorító intézkedése, valamint a konferencia felvezetése alatt kipattant botrány, miszerint a Starmer-házaspár, illetve a miniszterelnök-helyettes, Angela Rayner és Rachel Reeves pénzügyminisztert százezer fontos ruhapénzt fogadott el egy főrendi Lordtól.
Hétfőn Reeves, kedd délutáni programbeszédében pedig már Sir Keir Starmer igyekezett lelkesedést önteni a párt tagjaiba. A fiskális ügyek felelőse, aki az angol jegybankban töltött évei alatt tett szert imponáló szakértelemre, ígéretet tett, hogy a Tory párt után maradt 22 milliárd fontos "fekete lyuk" ellenére a Munkáspárt nyitott az infrastrukturális beruházásokhoz szükséges hitelfelvételekre, hiszen "nem lehet állandóan nemet mondani az üzleti életből érkező új javaslatokra".
Reeves a gazdaság "aktív stimulálására" készül, a korábbi felfogás helyett, mely szerint a felül megvalósuló vagyonteremtés fokozatosan szivárog át a gazdaságba és előbb-utóbb mindenki számára kedvező helyzetet teremt. A pénzügyek irányítója szót ejtett a fűtési támogatás megszüntetése miatti országos elégedetlenségről is. A támogatás megvonását helyben hagyta, ennek finomítására legfeljebb október 30-án, az új kormány első költségvetésének ismertetésekor kerülhet sor.
A nehéz szociális helyzetben lévő családokra tekintettel jövő áprilistól 750 állami általános iskolában vezetik be az ingyenes reggelivel járó klubokat. Ezt illetően a 45 éves politikus kijelentette, "akkor fogja sikerként értékelni hivatali tevékenységét, ha annak leköszönésekor az szerény háttérrel rendelkező gyerekek tartalmasabb életet élhetnek, képesek lesznek kiteljesedni és sikereket elérni".
Szerencsétlen időzítéssel éppen a pénzügyminiszteri beszéd közben érkezett a hír, hogy a nővérek nem fogadták el a kormány következő évre ígért 5,5 százalékos bérfejlesztési ajánlatát. Az viszont már senkit nem lepett meg, hogy az államkincstár felelőse és a kormányfő beszédét tüntetők szakították félbe. Reeves beszéde alatt egy klímavédelmi mozgalom, a Climate Resistance nevében felszólaló személy okozott fennakadást, aki tiltakozását fejezte ki az ellen, hogy a kormány összejátszik a fosszilis tüzelőanyag-iparral, illetve fegyvereket szállít Izraelnek. Sir Keirt pedig egy palesztinpárti aktivista állította meg, akit a végül a biztonságiak vezettek el a helyszínről.
A kormányfő megjegyezte, hogy "ez az ember nyilván a 2019-es konferenciára kapott belépőt. Miközben ő protestált, mi megváltoztattuk a Munkáspártot" - jegyezte meg, utalva szélsőbalos, palesztínpárti elődjére, Jeremy Corbynra.
Sir Keir egyórás beszédének második felére lendült bele igazán. Miközben olyan hangzatos ígéretekkel rukkolt elő, mint a "nemzeti megújulás" és egy "időtálló Nagy-Britannia", az is elismerte, hogy kemény kihívások várnak a szigetországra. az országra. "Bár látszik az alagút vége" – fogalmazott. Bejelentette, hogy a kormány csökkenteni fogja a bevándorlási számokat és az ország változatlan rászorulását a külföldi munkaerőre. A jövőben a munkavállalási vízum feltételeit megszegő vállalatokat eltiltják attól, hogy más országokból hívjanak be dolgozókat. Sir Keir készül a gyakornoki-szisztéma reformjára, amit az első lépésnek tekint egyrészt a fiatalok munkanélküliségének megszüntetése, másrészt a külföldi munkaerő foglalkoztatásának visszaszorítása felé. A munkáspárti frontember hangsúlyozta, hogy "nem akar belemenni a bevándorlás értékéről szóló mérgező vitába, ezen az országnak túl kell magát tennie".
Sir Keir Starmer beszéde nem tartalmazott nagyszabású politikai víziót. A bejelentett tervek közül említésre méltó a táppénzzel kapcsolatos csalásokkal szembeni szigorú fellépés. Egy új törvény lehetővé fogja tenni, hogy ellenőrök hozzáférjenek gyanús szociális segélyben részesülők betétszámláihoz és amennyiben visszaélést tapasztalnak, jogosultak visszakövetelni a túlfizetést.
Sir Keir és beszédének fogadtatása pozitív volt. Többször is visszatért arra, hogy "hosszú távú küldetését nem adja fel rövid távú felvillanásokért, apró sikerekért". Ami viszont feltűnő, hogy az Opinium közvélemény-kutató intézet friss jelentése szerint a július 5-i kormányalakítás óta 45 ponttal -26 pontra zuhant vissza az értékelési mutatója. Ez az eredmény pedig azt mutatja, hogy ha csak egyetlen ponttal is, de Starmer népszerűtlenebb, mint elődje, Rishi Sunak.