Oroszország;Ukrajna;nukleáris fegyverek;

Képünk illusztráció.

- Kreml: A barátságtalan országoknak szánt jelzés Oroszország nukleáris doktrínájának módosítása

Dmitrij Peszkov szóvivő szerint a józanul gondolkodó államfők már korábban felismerték Putyin kijelentéseinek komolyságát.

A barátságtalan országoknak szánt jelzés Oroszország nukleáris doktrínájának módosítása - jelentette ki Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő csütörtökön a Magyar Távirati Iroda (MTI) beszámolója szerint.

„Ez egy olyan jelzés, amely a következményekre figyelmezteti ezeket az országokat, arra az esetre, ha részt vennének egy országunk elleni támadásban különböző, nem feltétlenül nukleáris eszközökkel” 

- mondta a Kreml szóvivője, hozzátéve, a józanul gondolkodó államfők már korábban felismerték Putyin kijelentéseinek komolyságát, egy ilyen példátlan konfrontáció közepette, amelyet szerinte a nyugati országoknak az ukrajnai konfliktusba való közvetlen beavatkozása idézett elő. Mint mondta, az egész világ tudatában van Oroszország nukleáris potenciáljának és ezen eszközök elrettentő szerepének. Peszkov azt hangoztatta, a nukleáris elrettentés kiigazítása zajlik Moszkvában, amely figyelembe veszi az ország határai mentén kialakult feszültségeket. Kifejtette, hogy a nukleáris doktrínát két dokumentum taglalja: a katonai doktrína, és Az állami politika alapelvei a nukleáris elrettentés terén című dokumentum.

A második dokumentumhoz az elnök előző nap fogalmazta meg a kiigazításokat, ezek közzétételéről később döntenek.

A Kreml szóvivője egy későbbi időpontra ígérte annak bejelentését is, hogy mely országokra terjed ki az orosz nukleáris elrettentés. Peszkov arra a kérdésre reagált így, hogy vajon ez érinti-e Ukrajnát és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) új tagállamait.

Vlagyimir Putyin nemrégiben arról beszélt, hogy a módosítások értelmében bármely nukleáris fegyverekkel nem rendelkező állam Oroszország elleni agresszióját, amelyet egy atomhatalom támogat, Moszkva kettejük közös támadásának fogja tekinteni. Oroszország fenntartja magának a jogot, hogy agresszió esetén nukleáris fegyvereket vessen be, egyebek között akkor is, ha az ellenfél hagyományos fegyverekkel hoz létre kritikus fenyegetést az ország szuverenitására nézve.

Százötven éves közhely, hogy a Balkán lőporoshordó. Arra azonban még nem volt példa, hogy egy hiányzó zászló miatt két állam vezetői egymásnak essenek.