tiltakozás;1956;nagykövetek;demars;Orbán Balázs;

- Nagykövetek tiltakoznak Orbán Balázs 1956-os kijelentései miatt

A budapesti francia és a német misszióvezető szerint a miniszterelnök politikai igazgatójának megadáspárti nyilatkozatai az egész NATO-ra nézve felháborítóak.

Orbán Viktor politikai igazgatójának szavai arról, hogy Magyarország nem védekezne egy orosz támadás esetén, az egész NATO-ra nézve felháborítók – ezt tartalmazza az a közös szóbeli tiltakozás, amelyet a budapesti francia és német nagykövet fogalmazott meg – tudta meg a Szabad Európa.

Mint ismert, Orbán Balázs a többi között a következő kijelentéseket tette a kormánypárti Mandiner műsorában: „Minden országnak megvan a joga, hogy saját maga döntse el a saját sorsát, a vezetők vállalják a felelősséget. De pont '56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Volodimir Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát... De ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna. Miért? Azért, mert '56-ban az lett, ami lett.”

A miniszterelnök politikai igazgatója később elnézést kért, amiért félreérthetően fogalmazott, Orbán Viktor pedig hibának nevezte a kijelentéseit. A Szabad Európa információi szerint azonban a NATO-szövetségeseink ingerküszöbét is elérték Orbán Balázs szavai: Julia Gross német és Jonathan Lacôte francia nagykövet közösen fogalmazott meg úgynevezett demarsot, azaz szóbeli diplomáciai jegyzéket. A lap úgy tudja, ebben az áll, hogy

amennyiben Magyarország NATO-tagállamként valóban így áll a közös védelem kérdéséhez, az ellentétes a katonai szövetség szellemiségével, és sértő a többi tagra nézve.

A cikk emlékeztet, a demars sajátos eszköze a nemzetközi diplomáciának - ez a legenyhébb formája annak, ha egy ország jelezni kívánja egy másik felé, hogy számára elfogadhatatlan lépést tett. A jelzés éppen azért szóbeli, mert a küldő fél annyira azért nem tartja súlyosnak a helyzetet, hogy ennek írásban is nyoma legyen. Ám mint a lap megjegyzi: egymással szövetségi viszonyban álló országok között ez mégis szokatlan.

A Szabad Európa információ szerint a szóbeli tiltakozást egy diplomata nyújtotta át képletesen a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, de őt nem fogadták olyan szinten, ahogy ezt a protokoll diktálta volna.

A tárca mindent bevetett, hogy ne kelljen kiadnia az adatokat.