A felelősségből eltérő módon porcióztak ránk a budapestiek, rám jutott a legtöbb – jelentette ki az eskütétel után Karácsony Gergely újraválasztott főpolgármester idézetekkel sűrűn megtűzdelt nyitó beszédében. Mint mondta: a fordulatos választási kampány után sokan bizonytalanságot vagy keserűséget érezhetnek, de mindenkinek tudnia kell, hogy Budapest nem valamelyik párté, hanem a budapestieké. Beszélt a sokszínűség egységéről, a szabadság privilégiumáról, klímaváltozásról, távlatokról, majd kijelentette, hogy a városkormányzás prózai műfaj, ahol a víziók mellett azzal is foglalkozni kell, hogy miképpen teremtik elő ezekre a forrásokat.
A közgyűlésben hat frakció alakult, ezek közül csak Vitézy Dávid és az LMP csapata választott meglepő nevet: Podmaniczky Mozgalom néven dolgoznak majd.
Ezt egy rövid intermezzo követte: Gulyás Gergely Fidesz budavári testületi üléseken szokott módszerrel rögtön tett egy ügyrendi javaslatot a napirend sorrendjének megválasztásáról. Ezt a frakcióvezetők – erősorrendben előadott – bemutatkozásai követték. Ordas Eszter, a Tisza Párt frakcióvezetőjeként kifejtette, hogy közszolgálatra vállalkoztak, kifejezetten támogatják a helyi közösség aktivitásának erősítését, a kultúra- és normaváltást tűzték zászlajukra. A későbbiekben konstruktívan, de kritikusan fognak együtt dolgozni a többi képviselővel, majd kiosztottak egy Bibó kötetet a szabadság tíz parancsolatáról.
Szentkirályi Alexandra a Fidesz frakcióvezetője támadással nyitott, mint mondta, hogy már az alakuló ülésen olyan helyzettel szembesülnek, amire korábban nem volt példa: nincs jelölt a főpolgármester-helyettesi posztra. Ennek okát a pozíciókért folytatott balliberális lökdösődésben vélte felfedezni. A főváros ügyei fél éve állnak, holott lenne feladat a közösségi közlekedés, a közbiztonság, köztisztaság, a lakhatás és hajléktalanság területén – tette hozzá.
Vitézy Dávid kiemelte, hogy a júniusi voksoláson a változás szükségességére szavaztak a legtöbben éppen ezért maguk mögött kell hagyni régi beidegződéseket, szokásokat. Hangsúlyozta a szakmai program fontosságát, felhívta a figyelmet, hogy túl kell látni a körúton, s végül megemlékezett a frakció névadójáról Podmaniczky Frigyes érdemeiről.
Barabás Richárd a Párbeszéd nevében köszöntötte az új Fővárosi Közgyűlést, amelynek jelentősége jóval túlmutat a városhatáron. A cél a szabad szolidáris és zöld város építése. Szaniszló Sándor, a DK nevében az együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Mint rámutatott: a közgyűlés egy laboratórium, hiszen itt van minden ellenzéki párt, amely potenciális szereplője lesz a 2026-os országgyűlési választásnak. Döme Zsuzsanna, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt nevében – Kovács Gergely hiányzott az ülésről – bízott benne, hogy az elhangzott ígéretek nem maradnak üres szavak. De ő optimista.
A főispántól nem kell főpolgármester-helyettesi poszt! – Interjú Vitézy DáviddalAhogy arról korábban írtunk: hiába nyerte meg Karácsony Gergely a főpolgármester-választást a kormánypárti Szentkirályi Alexandra visszaléptetése és többkörös újraszámolás után Vitézy Dávid ellenében, a közgyűlésben a DK-MSZP-Párbeszéd koalíciónak csak hét mandátumot sikerült szereznie. Az új politikai aktorként, saját főpolgármester-jelölt és ismert fővárosi politikai szereplők nélkül 10 mandátumot szerző Tisza Párt lett a legjelentősebb ellenzéki erő a 33 tagú Fővárosi Közgyűlésben. Ezzel az eredménnyel a fővárosban már be is érték a Fideszt, hiszen ugyanannyi képviselőjük lesz, mint a választáson szinte teljes sorcserével induló kormánypártnak. Vitézy Dávid az LMP-vel és a Kutyapárt három-három képviselőt küldhet a közgyűlésbe. A többséghez 17 szavazat kell. Karácsony tehát erősen kisebbségben van, előterjesztéseit csak a Tisza, a kutyapárt és/vagy az LMP támogatásával tudja elfogadtatni.