Kötelező elemként került terítékre a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosítása, amely alapjaiban meghatározza majd a közgyűlés működési rendjét. Az új ellenzéki erőként érkező Tisza párt és a vele fővárosi ügyekben együtt mozgó Vitézy Dávid, illetve a rájuk csatlakozó Fidesz jócskán felforgatta volna az eddigi rendet. Legelőször is erőteljesen megnyirbálták volna az előző ciklusban – eredetileg a járvány, majd a háborús vészhelyzet okán – kibővített főpolgármesteri jogköröket. Karácsony Gergely így nem csupán többségi támogatás, de komoly döntéshozói szerep nélküli főpolgármesterré vált volna.
A fővárosi tulajdonú cégvezetők kiválasztását, munkájuk értékelését a Fidesz, a Tisza és Vitézyék is a közgyűlésnek adták volna át. A Tisza érvei között azt is elmondta, hogy ezeknek a cégeknek a működésére költik a fővárosi kiadások több mint negyven százalékát, miközben a választott grémiumnak nincs közvetlen hatásuk a cégek irányítására.
Karácsony, ahogy korábban most is azzal érvelt, hogy az ő felelőssége a város működtetése.
Több párt is felvette, hogy a beadott szmsz módosító indítványok között saját ízlése szerint szemezgetett Karácsony Gergely, így a közgyűlés végül csak azokról szavazhat, ami átment a főpolgármesteri szűrőn. A budavári különítményből Böröcz László, aki egyúttal az I. kerület fideszes polgármestere szerint ez a legkevésbé sem demokratikus és a főjegyző szerepét firtatta. Gulyás Gergely – szintén tagja a budavári önkormányzatnak is - az összes módosító indítványról szavaztatni akart.
Bujdosó Andrea a Tisza Párt nevében megjegyezte, hogy az előző közgyűlés idei ülésein az ügyek alig 10 százalékában volt vita vagy ellenszavazat, ami nem biztos, hogy a legjobb eredményeket szülte.
Ők szakítanának ezzel a működéssel, heves vitákat szeretnének, ahol egymásnak feszülnek az érvek. De a főpolgármester nem tűnik erre nyitottnak, hiszen az szmsz-re tett 100 módosítási javaslatukból alig 30 került be a főpolgármesteri előterjesztésbe.
Szentkirályi Alexandra visszahozta volna a Tarlós István idejében havi rendszerességű Budapest infót és antikorrupciós kutatószobák kialakítását szorgalmazta a fővárosi cégeknél és a hivatalban. Azt viszont üdvözölte, hogy ötről négyre csökken a bizottságok száma, és jelentősen kevesebb tanácsnok lesz.
A főpolgármester hátországát adó hétfős frakció a szavazást megelőző vitában egyáltalán nem szólt hozzá.
Baranyi Krisztina IX. kerületi polgármester szerint nem szükséges a főpolgármesteri kontroll szmsz-be öntése.
Vitézy Dávid súlyos politikai kudarcnak tekintette, hogy a főpolgármester nem tudott jelöltet állítani a helyettesi pozícióra, fontosnak tartaná, hogy a döntést ne Sára Botond főispánra bízzák. Egyetértett a bizottságok számának csökkentésével, üdvözölte az előterjesztések korábbi megküldését, a képviselői tiszteletdíjak emelését, ezenfelül megemlítette, hogy a lakógyűlés indítását a közgyűlésre bízná, ő is sérelmezte a közszolgálató cégek vezetői kinevezésének főpolgármesterhez delegált jogát, a két közgyűlés közötti egyszemélyi döntési jogkör szűkítését.
Podmaniczky Mozgalom néven dolgozik majd Vitézy Dávid és az LMP csapata a most megalakult új Fővárosi KözgyűlésbenAz Ordas Eszter (Tisza párt) által kért tanácskozási szünet után Vitézy Dávid ügyrendi javaslatként az szmsz kötelező felülvizsgálat elnapolását, illetve a kormányhivatal álláspontjának kikérését indítványozta. Javaslatát támogatta a közgyűlés, így a főpolgármester-helyettes megválasztása mellett, a működést meghatározó szabályzat megalkotásáról szóló kötelező törvényi elemet sem sikerült kipipálniuk.