Nem csak veszélyes az egészségre, de jókora rendőrségi bírság is járhat a visszaváltható palackokat kukázóknak - derül ki a Dívány cikkéből, amit az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) tájékoztatása alapján közöltek.
A cikk szerint a guberálás e formája szabálysértésnek minősül, ami nagy összegű bírsággal, sőt, akár elzárással is büntethető. A kidobott palackok jogállását A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény szabályozza. A szemetesbe dobott palackok és alumíniumdobozok települési hulladéknak minősülnek.
Az ORFK a lap kérdésére azt közölte: „A gyűjtőedénybe helyezett települési hulladék a hulladéktermelő (akinek tevékenységeiből hulladék képződik) tulajdonát képezi addig, amíg az a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységet ellátó koncessziós társaság vagy a vele szerződött gazdasági társaság birtokába kerül. Ha a gyűjtőedényt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység ellátásának biztosítása céljából közterületen helyezték el, a hulladék a gyűjtőedényben történő elhelyezéssel a koncessziós társaság tulajdonába és a koncessziós társaság vagy a koncesszori alvállalkozó birtokába kerül.”
Ez alapján tehát a kidobott palackoknak van tulajdonosa, amit nem szedhet csak úgy össze bárki.
„Amennyiben a hulladékot a gyűjtőedényből az arra nem jogosult személy eltávolítja, úgy cselekménye alkalmas a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 177. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltak szerinti tulajdon elleni szabálysértés elkövetésére, melynek okán feljelentés alapján az eljárás alá vont személlyel szemben szabálysértési előkészítő eljárás indul”
- írta az ORFK.
A kiszabható helyszíni bírság összege
6 500 forinttól 65 000 forintig terjedhet,
ha a guberálót fél éven belül újabb szabálysértésen érik, akkor akár 90 000 forintos bírságot is kaphat a nyakába.
Fiatalkorú elkövető esetén a legmagasabb bírságösszeg 32 500 forint. Mindemellett tulajdon elleni szabálysértés lévén a bíróság elzárás, pénzbírság, vagy közmunka büntetést is kiszabhat.
Korábban lapunk beszámolt arról, hogy a visszaváltható palackok kukázásával egy óra alatt 5-10 ezer forintot is meg lehet keresni. Azoknak, akik rászánnak 4-8 órát, napi 30-50 ezer forint is összejön a köztéri szemetesekből gyűjtött, 50-50 forintért visszaváltható palackok után.
Guberálók aranykora: a középosztályé helyett inkább a rászorulók öntudatosságát növelte az új palackvisszaváltás