euró;forint;árfolyam;gyengülés;amerikai elnökválasztás;Közel-keleti konfliktus;

A gyenge forint az importtermékeken keresztül drágítja az életet

- Egyre gyengébb a forint, az euró ára hosszú időre 400 forint fölé kerül

A piaci elemzők inkább csak 2025-re várták ezt, de már idén bekövetkezett

Nem tudott erősödni a forint a hét utolsó napján sem, az euró árfolyama a bankközi piacon a 401-402 forintos sávban ingadozott. Míg az elmúlt hónapokban 392–397 forint között mozgott az euró, az árfolyam folyamatosan emelkedett 400 forint felé.

Az elmúlt hónapokban az euró jegyzése mindig visszapattant a 400 forintos határról, mondván, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára a 400 forint feletti tartomány nem komfortos, annak inflatórikus hatása miatt. Ám az elmúlt napokban már elsősorban nem az MNB és a nagy jegybankok monetáris politikája befolyásolja az árfolyamok alakulását, hanem a közel-keleti válság kiéleződése.

A piac számol egy tovább fokozódó konfliktussal a kőolajban gazdag Közel-Keleten, ezt tükrözi az olajárak gyors, 10 dolláros, pénteken 78,2 dollárt elérő emelkedése.

A válságok idején megerősödik a tartalékvaluták, a dollár, az euró, a svájci frank árfolyama, míg a spekulatív devizák – mint több kelet-közép-európai ország és leginkább Magyarország pénze – leértékelődnek.

Az elemzők már régóta számítottak arra, hogy az árfolyam eltolódik a gyengébb forint irányába, de nem lehetett előre megmondani, hogy milyen piaci, gazdasági vagy geopolitikai esemény lesz ennek kiváltója – nyilatkozta lapunknak Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője arra számított, hogy idén az euró-forint 390–400 forintos sávban mozog, és majd csak 2025-ben tolódik el 400–410 forint felé. Bizonytalan, hogy a forint visszatérhet-e tartósan a 400-as szint alá, különösen, hogy a gyengülést kiváltó okok most nem a magyar gazdaságban keresendők. A közel-keleti eseményekre a dollár tankönyvi módon erősödéssel reagált, míg a feltörekvő piaci devizák, így a forint is, gyengüléssel – fogalmazott az elemző.

Ha csendesül is a háborús eszkaláció, már nem biztos, hogy az elég lesz a forint visszaerősödéséhez, ugyanis a nyakunkon egy másik piaci bizonytalanság, az amerikai elnökválasztás

– véli az elemző, aki inkább arra számít, hogy az elkövetkező időszakban tovább erősödik a kockázatkerülés. Az év utolsó időszakában a kockázatok „kiárazódásával” az euróárfolyam esetleg visszatérhet 400 forint alá, de ehhez az is kell, hogy a jegybank a következő ülésein ne csökkentse kamatait.

Gyorsult a leértékelődésA forint az elmúlt évtizedekben, kisebb-nagyobb időszakokat leszámítva folyamatosan, mondhatni trendszerűen veszített értékéből a világ vezető valutáival szemben. Az eurót mint devizát 1999 januárjában vezette be 12 európai tagállam, akkor valamivel több mint 251 forintról indult az euró-forint jegyzése, ami 2010-re 269 forintra emelkedett. Tíz évvel később már 323 volt az árfolyam, az utóbbi gyakorlatilag öt évben pedig tovább gyorsult a leértékelődés, így értük el most újfent a 400 forintos árfolyamot. Az Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerülése után tapasztalható gyors leértékelődés a kabinet tudatos gazdaságpolitikája volt, ettől várták a gazdaság versenyképességének növelését, mivel az a termelékenység emelésével nem sikerült.

Az érdeklődő szakmai cégpáros újra munkát adhatna a reményét vesztett többezer dolgozónak. Kérdés, bekopogtatnak-e a nemzetgazdasági miniszterhez.