alaptörvény;törvénymódosítás;Nagy Márton;Csárdi Antal;hatásvizsgálat;akkumulátorfeldolgozó üzem;

- Alig 10-15 perces vita után átment a gazdasági bizottságban az a javaslat, amely a hazai akkumulátorhulladék-feldolgozók létesítését érinti

Csárdi Antal szerint a Fidesz képviselői érdemi kritikára lehetőséget sem adva, minden ellenzéki és környezetvédelmi szervezettől érkező észrevételt félresöpörve szavazták meg a módosítót. 

Az Országgyűlés gazdasági bizottságában alig 10-15 perces vita után átment az a törvénymódosító javaslat, amely a magyarországi akkumulátorhulladék-feldolgozók létesítését érinti.

A tervezettel kapcsolatban a Greenpeace már előzetesen is erős ellenérzését fejezte ki, miután az összességében arról szól, hogy az országban létesülő feldolgozó üzemek helyszínét ezentúl az iparügyekért felelős miniszter, jelen esetben Nagy Márton jelölné ki. Nem önmagában a tárcavezető személye a kritika tárgya, hanem az, hogy az elképzelés szerint a miniszter mindezt rendelet útján a környezeti hatásvizsgálati eljárás előtt tehetné meg. A törvénymódosítás szövege ugyanis félreérthetetlenül úgy fogalmaz, hogy az üzem létesítéséhez szükséges környezetvédelmi eljárások, ideértve például a stratégiai környezeti vizsgálatot is, valamint a hulladékgazdálkodási és más hatósági eljárásokat a kijelölést követően történne meg.

Csárdi Antal, az LMP képviselője, a bizottság tagja lapunknak elmondta, hogy a kormánypárt képviselői érdemi kritikára lehetőséget sem adva, minden ellenzéki és környezetvédelmi szervezettől érkező észrevételt félresöpörve szavazták meg a módosítót. A megbeszélésnek és a tárgyalásnak a lehetősége sem merült fel, pedig ez a hazai lakosság számára alapvető fontosságú kérdés – hangsúlyozta.

A Greenpeace a tervezet kapcsán kiemelte, hogy az szembe megy mind az alaptörvénnyel, mind az uniós és a nemzetközi joggal. Az új szabályozásból teljes mértékben hiányoznak a hazánk által is ratifikált Aarhusi Egyezmény által biztosított környezeti jogok. A környezeti hatásokat ugyanis már a terület kijelölésekor szükséges lenne vizsgálni, és a nyilvánosság számára biztosítani kellene betekintés lehetőségét, azaz az információhoz való hozzáférés és beleszólás jogát. Ha ilyen kulcskérdésben a miniszter rendelet útján dönt, akkor a társadalmi részvétel ellehetetlenül. Ráadásul úgy szavaznak a képviselők a javaslatról, hogy annak sem a tartalmi összefoglaló, sem a magyarázat része nem hordoz semmilyen érdemi információt.

Az LMP képviselője ehhez hozzátette, hogy rendkívül nehéz helyzet alakult ki, hiszen innen már a törvényalkotási bizottsághoz kerül az új törvénymódosítás, amelyről ezt követően gyakorlatilag azonnal szavazhat a parlament. Ha a fideszes többség ezt megteszi, akkor pedig a miniszter ezen a téren teljesen szabad kezet kap. A lehetséges határidőkkel kapcsolatban Csárdi Antal annyit tett hozzá, hogy láthatóan a szándék ez, így a törvényt akár még ebben a hónapban elfogadhatja az Országgyűlés. 

Az akkumulátorgyárak telepítéséről sokat, ám a termelés mentén keletkező hulladékokról jóval kevesebbet hallani, pedig hamarosan százezer tonnányi keletkezik évente. A feldolgozóipar a startvonalon áll. Erről beszélgettünk Czeglédi Andorral, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének alelnökével, az Envirotis Zrt. vezérigazgatójával és Farkas Bélával, a szervezet Akkumulátor és Energiatárolás Munkacsoportjának vezetőjével.