Az ATV megkérdezte Varga Mihály pénzügyminisztert az Országgyűlés gazdasági bizottságában tartott meghallgatása után, hogy mikor lehet bevezetni az 1000 eurós minimálbért, illetve az egymilió forintos átlagbért.
A tárcavezető válaszával nem válasszal nem jutottunk sokkal közelebb az érdemi válaszhoz, Varga Mihály legalábbis azt mondta: „Miniszterelnök úr nagyon pontosan fogalmazott, és jól is tette, hogy nem mondott időpontot, hiszen a lehetőséget a munkaadók és a munkavállalók közötti egyeztetések döntik el ők tudják ezt a lehető legpontosabban felmérni”. A miniszter szerint mindkét fél kompromisszumra van kényszerítve, s fel kell mérni a lehetőségeket. A kormány csak abban az esetben lép közbe, ha nincs megállapodás - tette hozzá.
A minimálbérek ismerete nélkül Varga Mihály nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy 2026-ban, a ciklus végéig lesz-e 1 milliós átlagbér Magyarországon. 250 ezer ember van minimálbéren és közel 750 ezer munkavállaló garantált bérminimumon, előbbi összegét pedig minimum tervezési szinten ismerni kellene a válaszadáshoz. A tárcavezető annak se látta értelmét bővebben fejtegetni, hogy Nagy Márton és Gulyás Gergely elképzelései szerint reális, hogy 2028 januárjára 1000 euró lesz a minimálbér hazánkban. „Nagyon boldog és gazdag ember lennék, ha látnám előre pontosan, a jövő hogy alakul. Két miniszter kollégám állást foglalt már, valószínű, hogy nincs messze ettől az igazság. Várjuk meg, hogy 2024-et hogy zárjuk, és 2025 hogyan fog teljesülni” - közölte.
Varga Mihály a gazdasági bizottsági meghallgatásán arról is beszélt, hogy szerinte a konszolidáció és a gazdasági növekedés irányába indult el a magyar gazdaság. Átlagban 3,5-3,7 százalékos inflációt saccol a 2024-es évre, jövőre ez akár még kisebb is lehet.
Úgy tűnik, Orbán Viktor már eldöntötte, hogy ki ültet Matolcsy György után a Magyar Nemzeti Bank elnöki székébe