Lengyelország;lengyel-magyar barátság;

- A lengyel kormány bezáratja a Wacław Felczak Alapítvány lengyel partnerintézményét, reagált a hazai intézet

Úgy tűnik, a Donald Tusk vezette varsói kabinet immár nem csak a politikai, de a kulturális kapcsolatokat is leépítené.

Szimbolikus, de annál beszédesebb és legkevésbé sem baráti lépést tett a Donald Tusk vezette lengyel kormány Magyarország felé, amely túlmutat az Orbán-kormánnyal való politikai szembehelyezkedésen: a varsói kabinet ugyanis egy tervezet szerint megszünteti a lengyel–magyar barátság és együttműködés elmélyítését és ápolását szolgáló Wacław Felczak Alapítvány lengyelországi testvérintézményét. Az alapítvány emiatt tiltakozó közleményt adott ki.

Az alapítvány és a lengyelországi testvérintézet névadója, Wacław Felczak lengyel történész és hungarológus, a XX. századi lengyel–magyar kapcsolatok jeles alakja. Egykor a budapesti Eötvös József Collegiumban lakott, majd a második világháború idején Varsó és az emigráns lengyel kormány közötti titkos futárszolgálat budapesti szervezője volt. A háború után azonban a kommunisták bebörtönözték, életfogytiglani szabadságvesztést szabtak ki rá, végül 1956-ban szabadult. A későbbi évtizedekben továbbra is rendszeresen járt Magyarországra előadásokat tartani. A budapesti Wacław Felczak Alapítvány felidézi, hogy a névadó személye nem véletlen, hiszen, mint írják, mindkét nemzet hőse, kiváló történész, Közép-Európa szakértője és ismerője, de mindenekelőtt a lengyel–magyar szövetség elkötelezett híve volt.

A varsói Wacław Felczak Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet megszüntetésének tervéről elsőként a Rzeczpospolita számolt be szeptember közepén, a lengyel lap cikke után pedig hamarosan megjelent a tervezet is a lengyel kormányzati honlapon. Mivel a varsói és a budapesti intézeteket két külön törvénnyel hozta létre a magyar Országgyűlés és a lengyel szejm, a döntés a magyar alapítványt nem érinti, a megszüntetést azonban mostanáig érdemben nem indokolták meg.

„A két állam történetében talán először jöhetett létre és működhetett párhuzamosan egy olyan szervezetpár, amely intézményesített keretek között dolgozhatott a lengyelek és a magyarok közös kulturális és történelmi örökségének fenntartásáért. Tevékenységüknek köszönhetően az elmúlt hat évben óriási lendület jellemezte a könyvkiadás területét, de rendkívül élénk volt aktivitásuk a zenei szférában is, komoly eredményeket értek el a lengyel nyelv magyarországi taníttatásában, a lengyel turisztikai kincsek népszerűsítésében és számos más területen. A cél egymás jobb megismerése, a kulturális közeledés, és a lengyel–magyar barátság átörökítése a fiatalabb generáció számára, hogy a két jóbarát szlogen több legyen puszta szállóigénél, valódi tartalmat nyerjen, mindezt hűen a több mint ezeréves államiságunkhoz, gazdag szellemi örökségünkhöz és keresztény hagyományainkhoz” - fogalmaz közleményében a Biernacki Karol, Lengyelország dél-alföldi tiszteletbeli konzulja által vezetett magyarországi alapítvány, amely azt is felidézi, hat éve dolgoznak azon, hogy az óvodától az egyetemig közvetítsék a közös szellemi örökséget.

Az aktuálpolitikai problémákra az alapítvány csak módjával tért ki. Azt írták: „A jelenlegi világpolitikai helyzet bonyolult útvesztőiben kevesen igazodnak el, de ezekben a kihívást jelentő időkben sem lehet mást tennünk, mint táplálkozni a múlt hagyományaiból. Elődeink politikai kultúrája példaértékű és követendő, hiszen a legválságosabb órákban is megőrizték morális tartásukat, becsülettel és tisztességgel álltak helyt sokkalta nehezebb politikai körülmények között is. Épp ezért nem hagyhatjuk, hogy az elmúlt időszakban jelentkező problémák maga alá temessék a lengyel–magyar kapcsolatokat, mert ezek a kötelékek régiónk szempontjából nem a múltat, hanem a jövőt jelentik.”

A közleményben kiemelték, hogy a lengyel–magyar barátság világviszonylatban is egyedülálló jelenség, a testvérintézmények léte is páratlan kezdeményezés, sőt a lengyel–magyar kultúrdiplomáciai kapcsolatok építésében megkerülhetetlen a szerepük, de elsődlegesen a közjót szolgálják. A két ország között felépült kulturális hidat vétek lenne egyetlen tollvonással megsemmisíteni - szögezték le, majd konklúzióként jelezték, hogy „a Wacław Felczak Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet jogutód nélküli megszüntetése egyértelműen hátráltatná a lengyel és a magyar nemzet közötti kapcsolatok intenzitását, a köztünk fennálló párbeszéd folytatását”.

Lengyelország és Magyarország kapcsolata az orosz-ukrán háború kitörése után kezdett folyamatosan romlani az Orbán-kormány oroszbarát politikája miatt, a lejtő azonban szemlátomást azóta is tart.

23:30 és hajnali 4:30 között senki ne tervezzen ott átkelni.