Európai Unió;Emberi Jogok Európai Bírósága;Európai Unió Bírósága;Európai Ügyészség;

- EU-navigátor: Jogorvoslat az uniós jogról

Magyarország húsz éve tagja az Európai Uniónak. Amiből a legtöbb polgár elsősorban annyit érzékel, hogy ötévenként megválasztunk oda valakiket, és megszűntek határok. Sokan élnek a szabad munkavállalás lehetőségével is. Vannak, akik számára a kormány propagandájának köszönhetően az EU egyfajta bürokrata gyarmattartó. Hallani vezetőkről, bizottságról, tanácsról, parlamentről, de nem áll igazán össze se a szerkezet, se a működés.

 EU-navigátor videósorozatunk újabb kísérlet a létező információs anyagok mellett, hogy követhetővé váljon a szervezet munkája. Lattmann Tamás nemzetközi jogász segítségével folytatódik a tájékozódás az EU sajátos építményében. Ezúttal az Európai Unió Bírósága, ismertebb nevén a luxemburgi bíróság kerül fókuszba, de szó esik a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságáról, illetve az Európai Ügyészségről is, mert ezeket az intézményeket hajlamosak vagyunk összekeverni.

Részlet a videóból:

A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, ahogy neve is jelzi, behatárolt területtel foglalkozik. A luxemburgban székelő Európai Unió Bizottsága az uniós joggal kapcsolatos kérdéseknél, jogszabályoknál ad eligazítást, alkotmánybíróságokhoz hasonlóan. Ítélkezik az Európai Unión belüli perekben eljárásokban, vitás jogi kérdésekben. Hozzá tartoznak a kötelezettségszegési eljárások, amelyek távolról sem csak hazánk ellen folynak. Az Európai Ügyészség nyomozási eljárásokat indíthat az államokat érintő, nem köztörvényes ügyekben. Ilyenek például az állami korrupció gyanúját felvető esetek. Vádemelésre jogosult, a tagállami bíróságnak le kell folytatnia az eljárást, de utóbbi hozza meg az ítéletet. Mindehhez persze csatlakozni kell az Európai Ügyészséghez, amire a magyar kormány egyelőre nem hajlandó.  

Izgalmas kiállítás nyílt meg október 9-én a Hagyományok Házában.