kormány;OTP;OTP Bank;Csányi Sándor;

Csányi szerint az utánpótlás-nevelés továbbra sem elég hatékony

- Csányi Sándor szerint nincs még egy ország, ahol ennyire beavatkozna a kormány a bankok dolgába

Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója úgy látja, az adók bevezetésekor tett kormányzati ígéretek rendre nem teljesülnek, az extraprofitadónak például idén már nem kellene léteznie.

Egy sor kritikát fogalmazott meg az állami és uniós túlszabályozással szemben az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Portfolio gazdasági konferenciáján, a Budapest Economic Forumon.

Csányi Sándor szerint a magyar adókörnyezet miatt lassan eljutunk mi is oda, hogy az OTP-nek is el kell indítania egy eurózónán kívüli fizetési szolgáltatót, amelyen keresztül kiszolgálja a magyar ügyfeleket. Csányitól elhangzott, hogy nincs olyan ország, amely különböző intézkedések révén olyannyira beavatkozna a bankok életébe, mint a magyar kormány. Hozzátette, az adók bevezetésekor tett kormányzati ígéretek rendre nem teljesülnek, az extraprofitadónak például idén már nem kellene léteznie.

Furcsa logika, hogy 5 százalékos kamatplafont kell bevezetnünk a lakáshiteleknél, de egy szót sem hallok arról, hogy a kormány valamilyen inflációs kötelezettséget vállalna cserébe 

– fogalmazott a pénzintézet vezetője.

Csányi az európai gazdaság problémáiról és versenyképességi hátrányairól, ennek a bankokra gyakorolt negatív hatásairól is beszélt. Azt hangoztatta, hogy az elmúlt évtizedben az EU lemaradt növekedésben az Egyesült Államokhoz képest, elsősorban az alacsonyabb termelékenység és a negatív demográfiai trendek miatt, amit a kormányzati intézkedések (pl. támogatott hitelek, babaváró hitel) Magyarországon sem tudták megfordítani.

Megjegyezte, technológiai fejlődésben és innovációban is sereghajtóvá vált Európa. Csányi Sándor szerint azonban ők a nehézségek ellenére is képesek a sikerre, és nem érdemes más európai bankba fektetni, csak az OTP-be, amely „Peléhez hasonlóan ólommal a cipőjében is képes kiemelkedő teljesítményt nyújtani”.

Azt látja gondnak, hogy a globális fizetések terén szinte 100 százalékban az amerikai szereplők uralják a mezőnyt, míg az EU döntéshozói több szabályozással járó bank- és tőkepiaci unióban látják a megoldást, és a túlszabályozás szerinte a bankszektoron kívüli szereplőket juttatja versenyelőnyhöz. Elárulta, hogy 2020 elején az OTP is komolyan gondolkodott a Commerzbank megvásárlásán, ehhez meg is lett volna a forrás, de egyrészt a német munkavállalók nagy alkuereje, másrészt a politikai kockázat miatt elálltak tőle. 

Nemzeti konzultáción kérdezik majd a magyarokat, akarnak-e magasabb fizetést. Az erőltetett béremelés feltételei azonban hiányoznak, a munkáltatók kompenzáció nélkül bele sem vágnának. Körkép.