felmérés;1956;Orbán Balázs;Publicus Intézet;

- Publicus: Még a fideszesek relatív többsége sem tartja elfogadhatónak Orbán Balázs 1956-ra vonatkozó szavait

Többen vannak, akik azt gondolják, a Fidesz álláspontja bukott ki a politikus száján - derült ki az intézet felméréséből.

Az emberek 61 százaléka hallott arról, hogy Orbán Balázs egy beszélgetésben úgy fogalmazott: „Pont ’56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát”.

A Publicus Intézetnek a Népszava megbízásából készített reprezentatív kutatása szerint a botrányos mondatokat – amennyire lehet – igyekeztek elhallgatni a fideszesek elől: a kormánypárt szavazóinak ugyanis csak 44 százaléka hallott arról, hogy a politikai igazgató szerint Magyarország Ukrajna helyében nem védekeznie egy orosz katonai agresszióval szemben, 53 százalék viszont nem értesült a szavairól (3 százaléknyian nem válaszoltak).

Mint kiderült, sokkal tájékozottabbak az ügyben a Tisza Párt szavazói, akiknek 95 százaléka hallott erről, a többi ellenzéki párt híveinek körében ez 85 százalék, a bizonytalanoknál pedig 49. A legtöbben a hatvan évnél idősebb korosztályból figyeltek fel Orbán Balázs szavaira. A megkérdezettek 49 százaléka nem tartja elfogadhatónak, további 9 százalék pedig inkább nem tartja elfogadhatónak a politikus gondolatait, vagyis összesen 58 százalék nem ért egyet a szavaival. Ezzel szemben csupán 5 százalék mondta elfogadhatónak, 4 százalék pedig inkább elfogadhatónak ezt a véleményt, miközben kiemelkedően magas, 34 százalék azok aránya, akik nem tudtak, vagy nem akartak válaszolni a kutatóknak. (Itt a tizedesek kerekítése miatt 101 az összesített adat).

Jól látható az adatokból, hogy a Fidesz szavazóinak jó részét is megzavarta a politikai igazgató nyilatkozata:

csupán 19 százalék tarja elfogadhatónak a szavait, szemben 34 százalékkal, akik nem értenek egyet Orbán Balázs álláspontjával, 47 százalék viszont megtagadta, hogy véleményt nyilvánítson. 

Más pártok hívei jóval határozottabbak: a Tisza szavazóinak 93, a többi párt híveinek 85 százaléka nem ért egyet a fent idézett mondatokkal.

Éppen ezért az emberek 43 százaléka úgy vélekedik, hogy Orbán Balázsnak le kellene mondania a tisztségéről, 19 százalék szerint nem, de ebben a kérdésben is nagyon magas a nem válaszolók aránya. Leginkább a kormánypárti szavazók kerülik ezt a kérdést is,

47 százalékuk nem válaszolt, 11 százalékuk, azaz minden tizedik fideszes szerint viszont mennie kellene a politikai igazgatónak. 

Ez az arány a tiszások körében 82, a többi ellenzéki körében pedig 75 százalék. (A távozás végül nem történt meg, a kormányfő nem válik meg bizalmasától és a Fideszben „lezártnak” tekintik a kérdést).

Felmerül az a kérdés is - főleg a botrány kormánypárti kezelése nyomán -, hogy vajon Orbán szavait csak félreértették, vagy valóban azt mondta, hogy Magyarország nem védekezne egy orosz katonai agresszióval szemben? A többség nem hisz abban, hogy Orbán Balázs nyilatkozatát csupán félreértették volna:

44 százalék szerint egyértelműen az utóbbi verzióról van szó, és csupán 17 százalék gondolja, hogy félreértés történt. 

Ugyanakkor a kormánypártok szavazói esetében csaknem fordított az arány: náluk 16 százalék vélekedik úgy, hogy Orbán szerint nem kellene védekezni egy orosz támadás esetén.

Az emberek relatív többsége nem tudja eldönteni, hogy vajon a politikai igazgató száján a kormánypárt véleménye csúszott ki véletlenül, vagy ez az ő egyéni véleménye; 39 százalék nem is válaszolt erre a kérdésre.

Minden harmadik megkérdezett (35 százalék) ugyanakkor azt mondja, Orbán Balázs szavai (inkább) a kormányzat valós álláspontjának tekinthetőek, és 27 százalék szerint ez (inkább) csupán egy kormánytag megszólalása. 

Nem meglepő módon a Fidesz szavazói között vannak a legkevesebben, akik azonosítják ezt a véleményt a kormányéval (16 százalék), viszont ott a megkérdezettek fele inkább elugrott a kérdés elől. Az ellenzéki szavazók többsége szerint Orbán Balázs szavai igenis a kormány nézőpontját tükrözik: a tiszások 64, a többi párt szavazóinak 67 százaléka gondolja így.

A kutatásban válaszolók fele szerint jogos, vagy inkább jogos volt a német és a francia nagykövet tiltakozása, melyben kifogásolták, hogy ha Magyarország így áll NATO-tagként a közös védelem kérdéséhez, az sértő a többi tagra nézve, és csupán 15 százalék szerint nem volt jogos a reakciójuk. A megkérdezettek 37 százalékának az a véleménye, hogy az ügy még nincs lezárva és fontos lenne tovább beszélni róla, ennél kevesebben vannak azok (26 százalék), akik szerint már tovább kellene lépni.

A Fidesz szavazói szeretnék a legnagyobb arányban maguk mögött tudni a kérdést (36 százalék), viszont 16 százalékuk, vagyis minden hatodik fideszes még nem zárná le az ügyet. 

A Tisza, és többi ellenzéki párt híveinek 64-64 százaléka tovább ütné a vasat, és nem szeretné lezárni az ezzel kapcsolatos vitát.

A politikus korábban párttársaival tüntetett a gödi Samsung-gyárnál, majd többedmagával lezárt egy utat is.