Európai Unió;EP;mentelmi jog;Polt Péter;Magyar Péter;Roberta Metsola;

Elöl a kormány­fő beszél, hátul a kihívója mosolyog

- Leghamarabb tavasszal dönthet Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztéséről az EP

Meglehet, hogy szocialista uniós képviselőre bízzák a Tisza Párt elnökének ügyét – értesült lapunk.

Leghamarabb a jövő év első negyedében dönthet az Európai Parlament (EP) plenáris ülése a Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztésére vonatkozó legfőbb ügyészi indítványról. Lapunk információi szerint az EP jogi bizottsága előtt fekvő dosszié felelősét november közepén vagy december elején fogják megnevezni a szaktestületben képviselt politikai pártok szóvivői. Nem biztos, de nagy esély van rá, hogy az előadó a szocialista frakcióhoz tartozó lengyel EP-képviselő, Krzysztof Śmiszek lesz.

Polt Péter legfőbb ügyész szeptember végén kezdeményezte, hogy az EP függessze fel Magyar Péter mentelmi jogát, miután lopás miatt eljárás indult ellene. A vádak szerint a politikus elvette és a Dunába dobta egy ember telefonját, aki levideózta őt és társait, amint szórakoztak az Ötkert nevű budapesti klubban.

Roberta Metsola EP-elnök október 10-én jelentette be, hogy a képviselő-testület jogi bizottsága elé utalta a Magyar mentelmi jogának felfüggesztésére vonatkozó kérelmet. A frakcióknak a szaktestületben ülő szóvivői

várhatóan november 18-án vagy egy-két héttel később fogják megnevezni azt a EP-képviselőt, aki a kérvényre adott parlamenti ajánlást fogja kidolgozni. 

A szabályok szerint egy-egy mentelmi ügy előadóját, vagyis jelentéstevőjét a pártcsoportok rotációs rendszerben választják ki, de a megbízott nem lehet ugyanannak a frakciónak a tagja és nem érkezhet ugyanabból a tagállamból, mint az a képviselő, akinek a mentelmi ügyét tárgyalják. Magyar Péter esetében tehát nem lehet magyar és nem tartozhat az Európai Néppárthoz (EPP), amelyben a politikus helyet foglal.

Mivel a rotációs rendszerben most az EPP mentelmi jogban jártas állandó jelentéstevője következne, de az előírások miatt nem vállalhatja el a Tisza Párt elnökének az ügyét, így nagy valószínűséggel a sorrendben utána következő politikai csoport,

a Szocialisták és Demokraták adhatják az előadót a lengyel Új Baloldalhoz tartozó és jogi végzettségű Krzysztof Śmiszek személyében.

A szabályok szerint a mentelmi jogra vonatkozó kérelem vizsgálatával megbízott EP-képviselő először ismerteti az ügyet a jogi bizottságban, ahol szükség esetén meghallgatják az érintett politikust és begyűjtik, lefordíttatják a szükséges dokumentumokat. Ezután az előadó elkészíti a jelentését, amelyben javasolja a mentelmi jog felfüggesztését vagy fenntartását. A végig zárt ajtók mögött zajló eljárás végén a szaktestület szavaz az ajánlást tartalmazó állásfoglalásról, amelynek jóváhagyásához a jelenlévő képviselők többsége kell. Ezután kerül a szöveg a parlament plenáris ülése elé, ahol szintén egyszerű többségnek kell megerősítenie vagy elutasítania, bár ez utóbbira alig van példa. 

Mindez hónapokat vesz igénybe, vagyis Magyar Péter ügyében tavasz előtt aligha születhet parlamenti döntés.

A Tisza párt elnöke már többször kijelentette, hogy lemond a mentelmi jogáról, ha az Orbán-kormány úgy dönt, hogy Magyarország csatlakozik az Európai Ügyészséghez. Mivel erre nincs esély a közeljövőben, ezért meg kell várnia, míg az EP határoz: felfüggeszti vagy fenntartja a mentelmi jogát.

Egy év alatt szinte megduplázódott azoknak az intézményeknek a száma, ahol átfogó vizsgálatokra volt szükség a gyenge eredmények és a magas tanulói lemorzsolódás miatt – tudta meg a Népszava.