Nagyívű tervek, szép képek, sok-sok nemzetközi példa és harminc látványosság szerepel abban a tokaji kertekről készült tanulmányban, mely oldalanként 226 ezer forintba került – írja a 24.hu. A Magyar Kertörökség Alapítvány által írt dolgozatot egy évig próbálta titokban tartani a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), mígnem a bíróság a portálnak igazat adva a 68 millió forint közpénzért elkészített dokumentum kiadására kötelezte az állami szervezetet.
A 24.hu egy évvel ezelőtt nyújtott be közérdekű adatigénylést, hogy megtudja, mi áll a Tokaj-Hegyalja borvidék szőlőskertjeit, kastély- és kúriakertjeit összefogó turisztikai kertútvonal szakmai kidolgozása címet viselő tanulmányban. Az MTÜ arra hivatkozva tagadta meg az adatközlést, hogy „a döntés megalapozását szolgáló adat nem nyilvános”. Az ügyet a portál a Transparency International Hungary segítségével vitte tovább, és márciusban jogerősen megnyerte a pert az MTÜ-vel szemben. A turisztikai ügynökség a Kúriához fordult felülvizsgálatért, de ott sem járt sikerrel, a legfelsőbb bíróság arra kötelezte az MTÜ-t, hogy adja ki a teljes művet.
Az Orbán-kormány az utóbbi időben gőzerővel fordult rá Tokajra. Rogán Antal a múlt év végén arról beszélt, hogy Tokajból prémium turisztikai brandet kell csinálni, a közelmúltban pedig Orbán Ráhel és férje, Tiborcz István is meglátta a térségben a lehetőséget. A miniszterelnök lányának nevében eljárva Tiborcz tavaly április 18-án szerződést kötött 94 hektárnyi földterület megvásárlásáról Tokaj-Hegyalján. A kormányfő vejéhez tartozó BDPST Group pedig tavaly márciusban megszerezte a Patricius Borház Zrt.-t. A tranzakció érintette a borházat körülvevő termőterületeket is, miközben a környéken már Tiborczék üzemeltetik az ötcsillagos Andrássy Kúria & Spa nevű ötcsillagos szállodát és annak éttermét, a Bobajkát.
A BDPST Group által tavaly megszerzett bodrogkisfaludi Patricius Borház be is került a kiperelt tanulmányba.
Ebben a borászattal kapcsolatban azt írják,
a megközelítése tömegközlekedési eszközzel nehézkes,
nincs szervezett birtoklátogatás és kávézó sem,
és stratégiai célként említik a 18–25 éves korosztály megszólítását, bevonzását.
Érdekesség, milyen veszélyekre hívja fel a figyelmet az analízis: eszerint a miniszterelnök vejének, az ország egyik leggazdagabb emberének rossz esetben nemcsak azzal kell majd megküzdenie, hogy nincs elegendő látogató vagy szakképzett munkaerő, de azzal is, hogy nincs forrás a színvonalas fenntartásra.
A Debreceni Egyetem két ingatlana is szerepel a dokumentumban: a mádi Borsay-kastély, amely 2018-ban került az egyetem vagyonkezelésébe, a másik a Mádi Kúria Hotel és Rendezvényközpont.
Utóbbi 2023. januári megszerzését egyébként nem verte nagy dobra az alapítványi fenntartásúvá vált egyetem, a portál egyetlen, idén júniusi említést talált az ingatlanszerzésről. A tulajdoni lap szerint a háromcsillagos szálloda 2023 elején a Mádi Kúria Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-től került a felsőoktatási intézményhez. A cég az Opten szerint a Constans Invest Kft. tulajdona, mely Nádasy Zoltán és Gansperger Gyula érdekeltsége. Utóbbi a Fidesz főkönyvelőjéből lett a Városháza-ügy kulcsszereplője.
A kiperelt dokumentumon hat tájépítész – köztük Herczeg Ágnes, a Magyar Kertörökség Alapítvány vezetője és Vincze Attila, az alapítvány kuratóriumi tagja –, két tájépítész gyakornok, egy fotós és egy grafikus, valamint egy nyelvi lektor dolgozott. A 68 millió forintot felemésztő 300 oldalas tanulmányt hivatalosan kevesebb mint négy hónap alatt készítették el, és a portál szerint
a 300 oldalnak több mint 10 százalékán, 30–40 oldalon csak kép szerepel.
A tanulmány négy részből áll, az első 136 oldal Tokaj-Hegyalja vizsgálatáról szól. Bemutatják a tájat, ismertetik a történetét, a kert- és borkultúra összefüggéseit. Ezt követően 40 oldalon keresztül osztrák, francia, olasz, svájci és spanyol helyszíneket mutatnak be.
A portál levélben kérte a Magyar Kertörökség Alapítványt arra, sorolja fel, milyen kiadásokat fedeztek a 68 millió forintból, de nem kapott választ a kérdéseire. A 24.hu két szakértő véleményét is kikérte a dokumentumról, ők arról beszéltek, a mű nem összeollózott, de sok eredeti gondolatot, nagy újításokat nem látnak benne, a tanulmány árát pedig túlzásnak tartják.
Nem volt bűncselekmény, hogy törölték Orbán Ráhel tokaji földjeiről az állam elővásárlási jogát Miért vett Orbán Ráhel több mint 90 hektár szőlőt Tokajban?Heten adtak át egy néhány kilométeres dűlőutat Tokajnál, Gulyás Gergely szerint hasít a turizmus