Orbán-kormány;Fidesz;ellenzék;Orbán Viktor;Pálinkás József;Karsai Dániel;Magyar Péter;

- Pálinkás József: Orbán Viktor soha nem lesz világpolitikai tényező, Orbán Balázs és Szijjártó Péter hajlamos a magánszorgalmú kutya viselkedésére

Az Orbán-kormánytól a főváros vezetésén át az árvízi védekezéskor új lapáttal szelfiző politikusokig sokan megkapták a magukét. A miniszterelnöknek szerinte 2015 óta nem mond ellent senki.

A Szabad Európának adott interjút Pálinkás József atomfizikus, az első Orbán-kormány oktatási minisztere és a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke. Ebben számos témát említettek Orbán Viktor külpolitikai szerepétől kezdve Orbán Balázs megadáspárti mondatain és Karsai Dániel küzdelmén át Magyar Péter megerősödéséig.

Az interjú erőteljesebb és fontosabb állításai a következők:

  • Karsai Dániel nagyszerű ember volt hatalmas tudással, aki méltósággal vitte a küzdelmét. A Momentum részéről hiba volt, hogy pártpolitikai színtérre vitte az ügyet azzal, hogy mindenkit felállított a parlamentben a tiszteletére, de Kövér Lászlónak sem lett volna szabad olyan otromba és méltatlan módon reagálnia, ahogy azt megtette.

  •  Orbán Balázs 1956-os okfejtése akkora butaság volt, hogy nehéz vele mit kezdeni. Sokkal több, mint hiba: gyalázatos kijelentés, politikai ostobaság és botrány. Ráadásul nem veszítene sokat a Fidesz, ha Orbán Balázs nem lenne tovább a pozíciójában, nem érti, miért nincs következménye az ügynek.

  • „Óriási hibája a jelenlegi kormánynak, hogy saját magát az ország érdekei elé helyezi. Rendkívül ártalmas, hogy ilyen mértékben kiáll az oroszok mellett.”

  •  „A 2002-es Orbán Viktor egész biztosan nem mondta volna, hogy az ukránok adják meg magukat. De most más a helyzet: Orbán Balázst nagyon futtatják, csakúgy, mint Szijjártó Pétert. Mind a ketten hajlamosak a magánszorgalmú kutya viselkedésre: minél jobban meg akarnak felelni a miniszterelnöknek.”

  • 2015 óta nincs olyan ember, aki ellentmondott volna Orbán Viktornak. Pálinkás József nem zárta ki, hogy ő volt az utolsó, aki ezt meg merte tenni. „Orbán Viktor azzal jött, hogy hogy az iskolákat központi igazgatás alá kell vonni, mert az majd felhúzza és feljavítja a rosszabb helyzetben lévőket. Én viszont – az MTA akkori elnökeként – arról próbáltam meggyőzni, hogy ez nem fog bekövetkezni. Amikor ellentmondtam, megfagyott a levegő a teremben. Ezután már nem láttam, hogy bárki nemet mondott volna neki. Vita nincs, mindig mindenki elmondja, hogy az adott felvetés milyen remek ötlet, majd elkezdi megcsinálni.”

  • Orbán azt hiszi, hogy kiléphet a magyar belügyek szintjéről, és világpolitikai tényezővé válhat. De nem lesz az. Azt sem gondolhatja komolyan, hogy ő fog közvetíteni Putyin és Trump között.

  • Magyar Péter felemelkedése azt mutatja, mennyire elege van az embereknek az egyszemélyi vezetésből, a mindig mindent jobban tudunk mentalitásból. A kormányzat szerint minden remekül alakul, közben semmi nem megy jól, és egyre szegényebbek az emberek.

  • „2010-ben azt sem hitte el nekem a miniszterelnök, hogy az oktatás és az egészségügy leépítése nyolc-tíz év alatt érezhető lesz, és vissza fog ütni. Most itt tartunk.”

  •  Orbán Viktornak nem célja, hogy rendbe tegye az oktatást, vagy az egészségügyet. Nyomot akar hagyni, mindenáron Magyarország történelmét meghatározó politikus akar lenni. Meg van győződve ugyanis arról, hogy csak akkor lehet korszakalkotó szereplő, ha épít egy kastélyt vagy rekonstruál egy nagy, patinás épületet. Nem szeret oktatási vagy egészségügyi kérdésekkel foglalkozni sem, mert kellemetlenek.

  •  „Az államigazgatásban nagyon kevés olyan embert láttam, akinek az ügy és nem saját maga volt a fontos.”

  • 2015–18 között minden miniszterrel súlyos konfliktusa volt. „Folyton jöttek, hogy ezt vagy azt a projektet kell támogatnom, amire nem voltam hajlandó. Mindig betartottam a hivatalos döntéshozatali rendet. De a miniszterek csak hozták a kis papírjaikat, hogy ennek a szervezetnek ennyi, a másiknak meg annyi milliárd kell”. Jelentős fejlesztési pénzeket akartak, nem tízmilliós, hanem hárommilliárdos tanulmányról szóló kérés is előfordult. Mindet visszautasította.

  • „Amikor Vitályos Eszter kormányszóvivő vagy Szentkirályi Alexandra egy teljesen új lapáttal megy ki a gátra, ami még csak nem is homokos, akkor azért elgondolkodhatunk. Nem az a baj, ha közismert politikusok mennek a gátra. Az a baj, ha ezt csak szelfizésre használják, és manökenfotókat készítenek. Pedig a politikusok nagyzolása nem mindenhol általános.”

Egy követendő példa.