Beperli az Átlátszó a Szuverenitásvédelmi Hivatalt - közölte egy, hétfőn megjelent tájékoztatásában az oknyomozó portál.
Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a Lánczi Tamás vezette állami szerv június 25-én indított „egyedi”, „átfogó jellegű” vizsgálatot indított az Átlátszó tevékenysége kapcsán, és a vizsgálat során bizonyítást nyert, hogy a „magát oknyomozó portálként definiáló szervezet egy összetett nemzetközi hálózatnak a tagja, amely a világ minden pontján a finanszírozók érdekeit képviseli a célország érdekeivel szemben”.
A Lánczi-féle Szuverenitásvédelmi Hivatalnak most azt sikerült megállapítania, hogy súlyos politikai, gazdasági és társadalmi károkat okoz az ÁtlátszóAz Átlátszó szerint a hivatalnak a rá vonatkozó, egyébként alkotmánysértően tágan megfogalmazott törvény alapján sincs még hatásköre sem az Átlátszó tevékenységének vizsgálatára, amit jól mutat, hogy a hivatal nem konkrét jogszabályi rendelkezésekre, hanem a törvényben kapott hatásköreinek összességére hivatkozva próbálta megalapozni a vizsgálatát. A törvény kizárólag olyan tevékenységek vizsgálatát engedélyezi, amelyek más állam vagy külföldi szervezet, illetve személy érdekében történnek, vagy külföldi támogatásból finanszírozott pártpolitikai tevékenységekhez kapcsolódnak. Ennek ellenére a hivatal úgy értelmezi a rá vonatkozó törvényi előírásokat, hogy a politikai pártoktól függetlenül működő, pártpolitikai tevékenységet nem folytató Átlátszót is vizsgálat alá vonta, csupán azért, mert finanszírozásának egy része külföldi intézményi támogatásokból származik. Mindez érdemben arra vezet, hogy egy, az Alaptörvény által deklaráltan jogállamban jogszerűen végzett újságírói tevékenység ellen lép fel közhatalmi eszközökkel egy alkotmányellenesen létező és működő állami szerv - érvel a portál.
Nem száll le a Szuverenitásvédelmi Hivatal az ÁtlátszórólAz Átlátszó felrója, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal nem küldte el neki véleményezésre a jelentés tervezetét, annak ellenére sem, hogy a portál vitatta hatáskörét az adatkérésére adott válaszában. Ez egyértelműen rávilágít arra, hogy a vizsgálat jogi alapok nélkül zajlott, mivel a törvény világosan és kivétel nélkül előírja, hogy a tervezetet a vizsgálat alá vont szervezettel véleményeztetni kell. Megjegyzi, hogy álláspontjuk szerint a Lánczi Tamás vezette hivatalt egyértelmű felelősség terheli az Átlátszó jó hírnevét sértő valótlan tényállításaiért, amelyek közül a legsúlyosabbak miatt személyiségi jogi pert indít. Végezetül a portál felteszi a kérdést, hogy vajon mit csináltak a magyar titkosszolgálatok az elmúlt 14 év során, ha egyébként nyilvános dokumentumok alapján valóban megállapítható, hogy az Átlátszó a szuverenitásra súlyosan veszélyes hírszerzési és dezinformációs tevékenységet végez egy idegen ország érdekében.
„Két eset lehetséges: vagy a szolgálatok tökéletesen inkompetensek vagy a Szuverenitásvédelmi Hivatal az”
- vonja le a következtetést az Átlátszó. Reakcióját a portál azzal zárja, hogy a szerkesztőség sem örülne annak, ha tevékenysége elnyerné a mindenkori kormány feltétlen elismerését. „Azonban amikor az – aktuális narratívába való beilleszthetőségük esetén a kormánymédiában is gyakran hivatkozott – oknyomozó újságírói munkánkat és az átlátható állami és önkormányzati működés érdekében megvalósított projektjeinket közpénzből fizetett hivatalnokok csak annyiban tartják értékelhetőnek a magyar demokrácia minősége szempontjából, hogy az szerintük külföldi érdekeket szolgál, az már nem a demokratikus vita része, hanem annak a halála: nyílt visszatérés az imperialista ügynökökkel riogató pártállami állambiztonsági propagandához. Ezen semmit nem változtat, hogy ma nem a dolgozó nép hatalmát, hanem a magyar szuverenitást veszélyezteti az előre megírt verdikt szerint a belső ellenség. Őszintén gondoljuk, hogy ennél a színvonalnál a magyar közélet lényegesen jobbat érdemel, mi ennél többet erről mondani sem kívánunk, mert bizonyos szint fölött saját méltóságunk és józan eszünk védelmében ezt nem tehetjük meg” - zárul az állásfoglalás.