A Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) június 25-én indított „egyedi”, „átfogó jellegű” vizsgálatot az Átlátszó tevékenysége kapcsán, és a vizsgálat során bizonyítást nyert, hogy a „magát oknyomozó portálként definiáló szervezet egy összetett nemzetközi hálózatnak a tagja, amely a világ minden pontján a finanszírozók érdekeit képviseli a célország érdekeivel szemben” – közölte a Lánczi Tamás vezette szervezet hétfőn az MTI-vel.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal közleménye szerint emellett „egyértelművé vált az is, hogy az Átlátszó – külföldi finanszírozás bevonásával – az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, Magyarország számára súlyos politikai, gazdasági és társadalmi károkat okoz”.
Ennek egyik példája a hivatal szerint az az „uniós koncepciós eljárás”, amely a Judith Sargentini európai parlamenti képviselő által készített, 2018 szeptemberében elfogadott jelentésben csúcsosodott ki. „A koholt vádakra épülő ítélet meghozatalához az Átlátszó és más – az Európai Unió által is pénzzel támogatott – politikai nyomásgyakorló csoportok részjelentései szolgáltatták az alapot” – jelentette ki a hivatal. Majd közölte, hogy ezeket a részjelentéseket a magyar közvélemény azóta sem ismerhette meg, azokat „a névleg transzparenciáért küzdő Átlátszó a mai napig nem hozta nyilvánosságra az SZH felszólítása ellenére sem”.
„Hazánk szuverenitására veszélyt jelent, hogy a politikai nyomásgyakorló szervezet szisztematikusan visszaél a közérdekű adatokkal. Eddig több mint 9000 dokumentumot töltött fel a hálózat amerikai központjának szerverére, és ezzel eszközt biztosít külföldi befolyásolási kísérletekhez. Komoly kockázatot jelent, hogy a feltöltött dokumentumokban az állami és önkormányzati intézmények, magyar magánvállalkozások és magánszemélyek közötti szerződések, levelezések mellett több száz telefonszám, valamint más személyes, szenzitív információk is szerepelnek” – közölte a Szuverenitásvédelmi Hivatal.
A vizsgálat során a szervezet állítása szerint megállapította azt is, hogy
az Átlátszó összetett, több szervezetet érintő finanszírozása nem átlátható, az Asimov Alapítvány, az Átlátszónet Alapítvány és az atlatszo.hu Nkft. pénzügyi elszámolásai helyenként zavarosak és ellentmondásosak, a támogatások és felhasználásuk összefüggése sok esetben nem követhető.
az Átlátszó 2011 és 2016 között finanszírozásáról a nyilvánosság számára semmilyen információ sem érhető el, a 2017 és 2023 közötti tárgyévekben pedig a megismerhető adatok számos pénzügyi, elszámolási anomáliára utalnak.
a „trükkök ellenére” a hivatal megállapította, hogy a finanszírozás döntő része külföldről, ezen belül legnagyobb mértékben „a Soros Györgyhöz köthető pénzosztó szervezetektől” érkezik.
a vizsgálat során az Átlátszó megtagadta az együttműködést az SZH-val, a jelentéshez törvényi kötelezettsége ellenére semmilyen adatot nem szolgáltatott.
A vizsgálat eredménye egyértelműen azt mutatja, hogy az Átlátszó tevékenysége káros és szuverenitási kockázatot jelent Magyarország számára – áll a Szuverenitásvédelmi Hivatal közleményében.
Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a Lánczi Tamás vezette hivatal azzal az indokkal indított vizsgálatot a Transparency International Magyarország, illetve az oknyomozó portál ellen, hogy úgymond „külföldről származó támogatással a választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytatnak. A Transparency és az Átlátszó is küldött néhány adatot a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, ám vitatták azt, hogy egyáltalán joga van-e a szervezetnek vizsgálódáshoz. „Sem politikai párt, sem jelölőszervezet nem vagyunk, közhatalmat sem gyakorlunk, ezért nem működünk együtt a Szuverenitásvédelmi Hivatallal” – érveltek. Ezt követően egy újabb levél jött a fideszes szervezettől, amiben az állt, „a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenység értelmezésére vonatkozó okfejtése téves jogszabályi hivatkozáson és abból levont hibás következtetésen alapul”. A hivatal egyúttal ismét kérte az adatokat, egyben jelezte, hogy „a kért együttműködés hiányában a rendelkezésére álló adatok alapján alakítja ki az álláspontját”, vagyis írja meg jelentését.
Nem száll le a Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszóról Káros, dezinformáción alapuló befolyásoló tevékenységet folytat a Transparency International – állapította meg „átfogó jellegű” vizsgálatában a Lánczi-féle Szuverenitásvédelmi Hivatal„Autokrata hatalmakra jellemző tempót diktál a Szuverenitásvédelmi Hivatal” – Reagált a Lánczi Tamás-féle állami szerv jelentésére a Transparency International