Ukrajna óvatosan optimista az Egyesült Államok támogatásának folytatásával kapcsolatban, és „világos és gyors lépéseket” vár az új republikánus vezetéstől - mondta Denisz Smihal kormányfő tegnap az ukrán fővárosban, a Kyiv Independent által rendezett Nemzetközi Gazdasági Fórumon. A független hírportál előzőleg több más ukrán politikust is megszólaltatott.
„Trump új kockázatokat és lehetőségeket hoz Ukrajna számára. Most az ukrán kormány ügyességén múlik, hogy az előbbieket minimalizálja, az utóbbiakat pedig maximalizálja” - mondta mások mellett Dmitro Kuleba volt külügyminiszter. A nyilatkozók többsége hasonlóan vélekedett a Kijevre váró diplomáciai feladatokról. Olekszandr Merezsko, a Zelenszkij elnök vezette Nép Szolgája párt tagja, a parlament külügyi bizottságának elnöke inkább a várható új lehetőségekben bizakodott. „Nem hiszem, hogy Trump a busz alá fogja dobni Ukrajnát, mert ez nem lenne az USA érdeke” - mondta. Mikola Knyazsitszkij, az ellenzéki Európai Szolidaritás párt képviselője viszont úgy vélekedett, hogy Trump „illúziókat” táplál a Putyin orosz elnökkel való lehetséges bánásmóddal kapcsolatban.
Mint a független hírportál rámutat, mostanra világossá vált, hogy Ukrajna legfőbb nyugati szövetségesének vezetését jövőre olyasvalaki fogja átvenni, aki eddig gúnyolta az Ukrajnának nyújtott segélyeket, és inkább az amerikai és az ukrán vezetést hibáztatta az ukrajnai háborúért, mint az orosz megszálló erőket. Megválasztása súlyos fordulatot hozhat a háborúban, különösen, ha az USA által eddig nyújtott jelentős pénzügyi és katonai támogatás végét jelenti.
Kampányában Trump visszatérően azt ígérte, hogy „24 órán belül” véget vet az ukrajnai háborúnak. Hogy miként érné ezt el, arról csak annyit mondott, az amerikai támogatás megvonásának vagy növelésének fenyegetésével egyszerre gyakorolna nyomást Kijevre és Moszkvára. Alelnökének, J.D. Vance-nek a nyilatkozatai szerint pedig nyomást gyakorolna Ukrajnára, hogy engedjen át területeket Oroszországnak és mondjon le a NATO-hoz való csatlakozás törekvéséről. Ennek megvalósítása nyilvánvaló győzelmet jelentene Vlagyimir Putyin orosz elnök és elnyomó rezsime számára.
Trump visszatérésének lehetősége az elmúlt hónapokban arra ösztönözte a kijevi vezetést, hogy melegebb kapcsolatokat próbáljon kialakítani vele és környezetével, így aztán Volodimir Zelenszkij elnök az elsők között gratulált Trump győzelméhez, nagyra értékelve Trump elkötelezettségét, úgymond, az „erőből fakadó béke” globális politikája mellett. A háborút elindító Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont személyesen nem, csak a Kreml más vezetői révén gratulált a megválasztott amerikai elnöknek, amit szóvivője azzal indokolt, hogy az Egyesült Államok „háborúban vesz részt Oroszország ellen”. Szergej Sojgu, az orosz Biztonsági Tanács titkára tegnap már újfent azt a propagandaszólamot sulykolta, miszerint Ukrajnát a Nyugat arra próbálja felhasználni, hogy stratégiai vereséget mérjen Oroszországra, ám ez a terv kudarcot vallott. „A Nyugat választás előtt áll: vagy folytatja (a háború) finanszírozását és az ukrán lakosság elpusztítását, vagy elismeri a jelenlegi realitásokat és tárgyalásokat kezd” – idézte őt a TASZSZ hírügynökség.
A hivatalban lévő amerikai demokrata kormányzat közben a kilátások latolgatása helyett a tettek mezejére próbál lépni. A Politico hírportál szerint a Biden-kormányzat azt tervezi, hogy Trump január 20-i beiktatásának napjáig az Ukrajnának szánt katonai támogatási keretből még hátralévő, több mint 6 milliárd dolláros összeget is felhasználja. Joe Biden távozó csapata ugyanis azzal számol, hogy a fegyverek áramlása véget ér, amint a megválasztott republikánus elnök hivatalba lép. Ukrajnának pedig súlyos szüksége van az amerikai fegyverszállításokra, hogy feltartóztathassa az orosz erők elmúlt hónapokban felgyorsult donyecki előrenyomulását. A Reuters hírügynökség szerint az Egyesült Államok a következő hónapokban továbbra is főleg tüzérségi lőszereket, páncéltörő fegyvereket és katonai járműveket fog Ukrajnába küldeni, valamint a HIMARS rakéta-sorozatvető rendszerrel indítható GMLRS föld-föld rakétákat.
A tervről a Politicónak név nélkül beszámoló, két kormánytisztviselő szerint azonban a problémák óriásiak. Általában hónapokig tart, amíg a lőszerek és felszerelések egy segélycsomag bejelentése után eljutnak Ukrajnába, így bármi, amit a következő hetekben indítanak, valószínűleg már csak a Trump-kormányzat alatt érkezik meg teljes egészében, és a következő főparancsnok leállíthatja a szállítmányokat, mielőtt azok a helyszínre érnének. Az egyik nagy akadálya annak, hogy a segélyek gyorsan elinduljanak, az, hogy az Egyesült Államok csak olyan felszereléseket küldhet, amelyek már a „polcain” vannak.