Donald Trump;Republikánus Párt;amerikai elnökválasztás;amerikai szenátus;Mitch McConnell;amerikai szenátor;amerikai szenátorok;

Donald Trump nemcsak a latino és fekete, de a fiatal férfi szavazók körében is áttörést tudott elérni

- Donald Trump széles támogatásra számíthat a hívei által többségben irányított szenátusban

Miközben Harris elismeri a vereséget, de folytatja a harcot.

„Hadd gratuláljak Trump elnöknek. Amit véghezvitt, az Grover Cleveland óta senkinek sem sikerült” – fogalmazott Mitch McCon­nell, a szenátus republikánus frakcióvezetője, utalva Trump megszakítás után elnyert második elnökségére. A dicséret azért esik különös súllyal a latba, mert McConnell 2021-ben egy szenátusi ülésen nyíltan felelőssé tette Donald Trumpot a január 6-án történt zavargásokért, azóta nem is beszéltek személyesen egymással. McConnell januártól lemond frakcióvezetői posztjáról, a helyét már minden bizonnyal a Trump által formált MAGA (Tegyük újra naggyá Amerikát) mozgalom egyik szenátora veszi majd át. A Republikánus Párt az idei sze­nátusi választásokon 2016-hoz hasonlóan ismét többséget szerzett a felsőházban, amit akkor a 2018-as időközi választásokon elveszített. Ez aztán erős gátakat emelt Trump impulzív és radikális programjának megvalósítása előtt első elnökségének második félidejében.

„Nagy várakozással tekintek a közös munkára az elnök úrral és a republikánus kollégákkal a nemzet szolgálatára, az együttműködés olyan szoros lesz, mint ahogy az ujjak simulnak a kesztyűbe. Együtt naggyá tesszük Amerikát és a szenátust” – fogalmazott lelkes közleményében John Cornyn texasi szenátor, aki egyike McConnell lehetséges utódainak.

John Tune dél-dakotai szená­tor szerint az új többség „kéz a kézben” dolgozik majd együtt Trumppal, míg Rick Scott floridai szenátor, aki szintén pályázik a frakcióvezetői posztra, szóvivőjén keresztül üzent, hogy „igazi szövetségese lenne” Trump elnöknek a többség vezetőjeként.

Míg a 2016-ban politikai újoncnak számító Trump rá volt utalva a nála jóval nagyobb fölénnyel újraválasztást nyerő republikánus szenátorokra, ezúttal pont fordított a helyzet: szinte mindegyik szenátori versenyben győztes jelöltnél több szavazatot szerzett az adott államokban. Ez pedig megkérdőjelezhetetlen tekintélyt kölcsönöz neki a Republikánus Párt oldalán.

Bernie Moreno, az ohiói szená­tusi versenyben friss győztes republikánus politikus is annak a szívóhatásnak köszönheti a sikerét, amelyet egy népszerű elnökjelölt gyakorol a listán neve alatt sorra következő egyéb, szenátusi, kongresszusi vagy épp tankerületi pályázókra.

A 2021-ben Trump második, az erőszakos cselekményekben játszott szerepe miatti impeachmentje mellett szavazó hét republikánus szenátor közül már csak hárman szolgálnak a kongresszusban. A 2016-os előválasztáson még rivális floridai Marco Rubio, aki idén az alelnöki pozícióért is végig versenyben volt, szenátori újraválasztása után úgy fogalmazott, hogy a felsőháztól „nagy tiszteletet” remél Trump jelöltjei felé. Rubio az új kabinetben eséllyel pályázik akár a külügyminiszteri pozícióra is.

Bár a képviselőházi helyekért folyó versenyek még nem zárultak le, Mike Johnson republikánus házelnök feltétlen híve Trumpnak, így a republikánus többség megtartásában a leendő elnök számíthat majd az ő támogatására.

Pontosan az történik, amit a Demokrata Párt képviselői és Donald Trump kritikusai előre megjósoltak: egy második Trump-adminisztrációban a konzervatív elit korábbi képviselőit az elnökhöz lojális szereplők váltják fel, így Trump megosztó, radikális vagy hosszú távon károkat okozó döntéseit már kevésbé hárítják el vagy tompítják majd az őt körülvevő politikusok és tanácsadók. Máris találgatások indultak meg az új adminisztráció tagjait illetően.

A korábbi értesülésekkel ellentétben a második Trump-kormány személyi állományát nem a Heritage Alapítvány nevű konzervatív agytröszt ajánlása alapján fogják összeállítani. A kiválasztási folyamatban kulcsszerepet játszó fehér házi kabinetfőnöki munka első számú esélyes Susie Wiles, aki Chris LaCivita egykori tengerészgyalogos politikai tanácsadóval együtt közösen vitte sikerre Trump idei kampányát. Wiles korábban Trump floridai kampányain dolgozott, nem kis szerepe van abban, hogy a korábban billegő államként számontartott Florida mára stabil republikánussá vált. A kampánystratéga Ron DeSantis floridai kormányzó kampányait is sikerrel irányította, de a kormányzóval és feleségével történt összekülönbözésük után végül Trump elnöki kampánya profitálhatott a munkájából.

A kabinetfőnöki cím másik esélyese Brooke Rollins, az eddig viszonylag ismeretlen 2022-ben alapított America ­First Policy Institute nevű konzervatív agy­tröszt vezetője. Trump őt bízta meg az elnökségét előkészítő hatalomváltási csoport irányításával, ami jelentős szakmai kudarc lehet a Heritage-et vezető Kevin Roberts és intézménye számára. Egy a Politicóban megjelent portré alapján Rollins a Ronald Reagan által megteremtett konzervatív politika híve, ami szembemegy a J. D. ­Vance leendő alelnök vámokkal elérni kívánt gazdasági protekcionizmusával és Ukrajna támogatásával felhagyó izolacionizmusával.

Bár a Heritage által jegyzett Project 2025 szélsőséges politikai manifesztótól Trump nyilvánosan elhatárolta magát, egyes szerzői így is szóhoz juthatnak majd az új kormányban. Például Stephen Miller tanácsadó is visszatérhet a második Trump-kormányban, ő a szellemi atyja a 11 millió illegális bevándorló tömeges deportálását célzó tervnek.

Ellentmondásos kormányzati szereplő lehet még az eredetileg független elnökjelöltként indult ifj. Robert Kennedy is, aki oltásellenes nézeteiről ismert, és az összeesküvés-elméletek sem állnak tőle távol. Az egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős szövetségi intézmények felülvizsgálatának és átszervezésének feladatát bízhatja rá Trump.

A világ leggazdagabb embere és Trump kampányának legbőkezűbb egyéni szponzora, Elon Musk is szerepet kaphat az új adminisztrációban, mint egy újonnan felállított kormányzati „hatékonysági bizottság” vezetője. Rá várna az államapparátus karcsúsítása, mintha csak a Tesla autógyárakról lenne szó.

Trump személyes nemezisében, a szövetségi igazságügyi minisztériumban jelentős személyi változások várhatók. Jack Smith különleges ügyész, aki a Trump 2020-as elnökválasztásra szőtt összeesküvéssel kapcsolatos vádat képviseli, minden bizonnyal távozni kényszerül. Egy lojalistákkal átszervezett és a Fehér Ház alá rendelt minisztérium a Trump ellen zajló másik eljárást, a bizalmas dokumentumokkal való visszaélés büntetőügyét is várhatóan megszünteti. Ám a Georgiában az ottani választási eredmény megváltoztatására tett kísérlet ügyében indult ejárásra sem a minisztérium, sem az elnöki kegyelem intézménye nem adhat felmentést, hiszen a bűncselekmény Georgia állam joghatóságába tartozik. 

Harris elismeri a vereséget, de folytatja a harcot

Kamala Harris demokrata alelnök pozitív hangú beszédet tartott hívei előtt, amelyben elismerte a fájó választási vereségét és a hatalom békés átmenetét ígérte jövő év januárjában. Ugyanakkor arra is ígéretet tett, hogy másként fog harcolni, mint ellenfele négy éve.

Kamala Harris búcsúbeszédében hitet tett a békés hatalomátadás mellett

„A mai napon beszéltem Trump megválasztott elnökkel és gratuláltam a győzelméhez. Azt is elmondtam neki, hogy segíteni fogjuk őt és a kormányzati átmenetért felelős csapatát, valamint békésen fogjuk lebonyolítani a hatalom átadását.” - szólt híveihez a washingtoni Howard Egyetem épülete előtt, amelynek egykor maga is diákja volt.

Hozzátette: "az amerikai demokrácia alapvető eleme, hogy amikor elveszítünk egy választást, akkor elfogadjuk az eredményt...Ugyanakkor nem az elnöknek tartozunk hűséggel, hanem az Egyesült Államok alkotmányának, valamint a saját lelkiismeretünknek és Istennek. Mindhárom felé érzett kötelezettségem miatt állok ma itt és azt mondom, hogy elismerem a választási vereséget, de nem adom fel azt a harcot, amely a lelke volt ennek a kampánynak".

Kamala Harris, aki a kampányában „vidám harcosként” mutatta be magát, a második női elnökjelölt, aki vereséget szenved egy amerikai elnökválasztáson.

Miközben a demokrata-kampányban résztvevők és a szavazóik gyászmunkája zajlik, a háttérben megindult a felelősök keresése a kudarcért. Bár az elnökválasztás hivatalos eredményét még nem tudjuk, a szavazatszámlálás még zajlik egyes államokban, mégis nagy az esélye annak, hogy Donald Trump nemcsak elektori szavazatokból gyűjtött össze jóval többet, de a jelöltekre közvetlenül leadott popular vote szavazatok mezőnyében is győzni tudott. Ilyen pedig George W. Bush 2004-es győzelme óta nem történt Amerikában.

Az AP hírügynökség már igyekezett kipuhatolni a kudarc okait. A Demokrata Párton belül egyesek Joe Biden elnököt hibáztatják a Harris-kampány kudarcáért. Való igaz, hogy 2020-as kampányában Biden „átmeneti elnöknek” nevezte magát, aki előkészíti az utat a Demokrata Párt vezetőinek új generációja számára. Ezzel szemben idén mégis az újraválasztásának megpályázása mellett döntött. Andrew Yang, aki 2020-ban független jelöltként Bidennel szemben indult az elnökjelöltségért, úgy vélekedett, hogy ha az elnök már januárban visszalépett volna a jelöltségtől, akkor „máshogy állnának most a dolgok”.

Mindezekkel együtt a Biden-adminisztráció mérlegét az idő fogja megvonni, hiszen az ország kivezetése a pandémia okozta válságból, az Ukrajna támogatására összekovácsolt nemzetközi szövetség, valamint az 1 trillió dolláros infrastruktúra fejlesztéséről szóló törvény még hosszú évekig éreztetni fogja a hatását Amerikában és világszerte egyaránt.

Az autóban hárman ültek, mindhárman meghaltak.