Az ausztrál kormány törvénybe iktatja a 16 év alatti gyermekek közösségi médiahasználatának tilalmát – jelentette be csütörtökön Anthony Albanese miniszterelnök
A kormányfő közölte, hogy a a világon úttörőnek számító törvény várhatóan a jövő év végén léphet hatályba. Az országban egy olyan korhatár-ellenőrzési rendszert tesztel, amely megakadályozná, hogy a gyermekek hozzáférjenek a közösségi médiaplatformokhoz. „A közösségi média kárt okoz gyermekeinknek, s én ennek most véget vetek” - idézte a Reuters a politikus bejelentését. Anthony Albanese a gyermekek fizikai és mentális egészségét fenyegető kockázatokra hivatkozott, amelyek a túlzott közösségimédia-használatból adódnak, kiemelve a lányokat érintő testképzavarral kapcsolatos ábrázolásokat, valamint a fiúknak szánt nőgyűlölő tartalmak veszélyeit. „Ha egy 14 éves gyerek ilyen tartalmakat kap, egy olyan időszakban amikor életében jelentős változásokon megy keresztül és fejlődik, ez rendkívül nehéz lehet számára. Amit mi teszünk, az az, hogy odafigyelünk ezekre a problémákra, majd cselekszünk” – mondta.
Kivételezés nincs, a korlátozás alól szülői beleegyezéssel sem bújhatnak ki a 16 évesnél fiatalabbak, a tilalom pedig a már meglévő felhasználói fiókokra is vonatkozik.
A világon több ország tett már ígéretet a gyermekek közösségi médiahasználatának jogszabályi korlátozására, de Ausztrália politikája az egyik legszigorúbbnak ígérkezik. Eddig egyetlen ország sem alkalmazott olyan korellenőrzési módszereket, mint a biometrikus vagy a kormányzati azonosítás a közösségi média korhatárának betartatására – ez a két módszer jelenleg Ausztráliában kísérleti fázisban van. A jogszabályokat még idén terjesztik az ausztrál parlament elé, és a törvények 12 hónappal a törvényhozói ratifikáció után lépnek hatályba - mondta a kormányfő, aki hozzátette, a közösségimédia-platformok felelőssége lesz bizonyítani, hogy ésszerű lépéseket tesznek a hozzáférés megakadályozására, őket fogják pénzbírsággal sújtani, nem a szülőkön vagy a fiatalokon lesz a teher.
Az internet veszélyes, csakhogy a gyerekek nem így érzékelikMichelle Rowland ausztrál tájékoztatási miniszter közlése szerint a 16 évesnél fiatalabbak az Instagramot, a TikTokot, Facebookot, az X-et sőt, a YouTube-ot sem használhatják majd. Az ügyben először egyikük sem szólalt meg – a TikTok jelezte, hogy nem is akarja kommentálni a bejelentést –, később az Instagram és a Facebook tulajdonosa, a Meta is csak annyit közölt, hogy tilalom helyett inkább a szülői beleegyezésben és az életkor igazolásában látja a megoldást.
Franciaország 2023 javasolta a közösségi média használatának tilalmát a 15 év alattiak számára, bár a felhasználók szülői beleegyezéssel elkerülhették a korlátozást. Az Egyesült Államokban évtizedek óta kötelező, hogy az IT-vállalatok szülői beleegyezést kérjenek a 13 év alatti gyermekek adatainak kezeléséhez, ami a legtöbb közösségimédia-platform esetében azt eredményezte, hogy az ilyen korú gyerekek nem férhetnek hozzá szolgáltatásaikhoz.