gazdaságpolitika;jövedelem;minimálbér;

- Már formálódik a minimálbér, de a munkavállalói oldal többet akar

Az ajánlatokat már az asztalra tették.

A munkaadói oldal jövőre 8, 2026-ban 10, majd 2027-től 12 százalékos minimálbér emelési javaslatot tett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a minimálbér tárgyalásokon – tájékoztatta a Népszavát Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Hozzátette, a munkavállalói oldal viszont ragaszkodott ahhoz, hogy jövőre egy 10, majd azt követően 12 és 14 százalékos minimálbér növelést hajtsanak végre. Ez egyébként azt jelentené, hogy az előbbi esetben jövőre 288 144 forint, míg az utóbbi javaslatnál 293 480 forintra emelkedne a jelenlegi 266 800 forintos minimálbér. Az időszak végére pedig a minimálbér így 354 998 forintra, míg a munkavállalói elképzelés szerint 374 714 forintra növekedhetne. Perlusz László megjegyezte, hogy jelenleg az ajánlatokat ugyan az asztalra tették, de a két fél közös nevezőre nem tudott jutni. A munkavállalói oldal részéről egyik forrásunk úgy fogalmazott: „a munkáltatók által kínáltak egyelőre nem elfogadhatóak”. 

Szerinte ahhoz, hogy ez megtörténjen kormányzati szerepvállalásra lenne szükség, ez azonban „nem érkezett meg”.

A VOSZ főtitkára lapunknak kifejtette, hogy a felek egyébként igen részletesen beszélték át a gazdasági körülményeket. Azt mondta, hogy hétfői javaslatukban tükröződik a III. negyedéves, csalódást keltő GDP adat is. Szavai szerint a munkaadói oldal partner abban, hogy a kabinet részéről felvázolt hároméves bérfelzárkóztatási programot végrehajtsák, amelynek eredményeként 2027 év elejére – az uniós direktívának megfelelően - a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát elérje a minimálbér. Szerinte a jelenleg részükről kitűzött bérpályával ez a szint elérhető.

Mint ismeretes, a kormány oldal részéről az utóbbi időben egyre többet hangoztatott tétellé vált, hogy egy hároméves folyamat végén a bruttó átlagbérnek el kellene érnie az egymillió forintot, míg a minimálbérnek az 1000 eurót. Ennek kapcsán Perlusz László hangsúlyozta, ezek egyike sem a VKF hatáskörébe tartozó tételek. Ugyanakkor azt mondja, hogy  nagyjából elérhetőnek tartják. Sietett hozzátenni, Magyarországon a minimálbér alakulása a bértáblára nagyobb hatással van, mint más országokban. Ennek az a magyarázata, hogy viszonylag széles kör van bejelentve minimálbérre és garantált bérminimumra, amelyek növelése, aztán alulról nyomja a bértáblát.

Szavai szerint az általuk most tett javaslatnál el tudnak képzelni erőteljesebb emelési dinamikát is, ehhez azonban mindenképpen szükség van állami szerepvállalásra. Tisztában vannak persze azzal, hogy a gazdaság helyzete jelenleg kevés mozgásteret kínál. Ám ha a jövő évben beindulna a növekedés, akkor nyitottak arra, hogy az I. negyedév adatainak ismeretében újra tárgyalóasztalhoz üljenek a témában.    

Az Orbán-kormány szerint realista, a legutóbbi előrejelzések függvényében inkább optimista makrópályára épül a 2025-ös költségvetés tervezete. Donald Trumpban nagyon bízik a kabinet, ha nem ő lenne az Egyesült Államok következő elnöke, jövőre honvédelemre többet akartak volna költeni.