bántalmazás;bocsánatkérés;Új-Zéland;intézmények;szexuális erőszak;gondozottak;

Christopher Luxon új-zélandi miniszterelnök beszél a fizikai és szexuális erőszak áldozataival a parlamenti felszólalását követően Wellingtonban 2024. november 12-én

- „Ennek soha nem lett volna szabad megtörténnie” - Új-Zéland kormánya bocsánatot kért az állami és egyházi intézményekben történt fizikai és szexuális visszaélések miatt

Az elmúlt hetven évben több mint 200 ezer gondozott ember, gyermek és felnőtt szenvedett el valamilyen abúzust. Leginkább az őslakos maorik és a valamilyen fogyatékkal élők.

„Ennek soha nem lett volna szabad megtörténnie

Ma a kormány nevében bocsánatot kérek mindenkitől, akit bántalmaztak, akinek ártottak és akit elhanyagoltak, amíg gondozás alatt állt” - jelentette ki Christopher Luxon miniszterelnök a wellingtoni parlamentben keddi ülésén.

A hivatalos bocsánatkérést nyilvános, átfogó vizsgálat előzte meg, amely megállapította, hogy 1950 és 2019 között több mint 200 ezer, állami és egyházi intézményben gondozott gyermek és felnőtt szenvedett el valamilyen abúzust. A vizsgálóbizottság több mint 2300 bántalmazottal beszélt. Jelentésükben felsorolták az állami és egyházi fenntartású intézményekben elkövetett visszaéléseket, köztük nemi erőszakot, sterilizálást és elektrosokkot.

Az új-zélandi parlament keddi ülésén, amelyen 200 áldozat és családtag is részt vett, a kormányfő kiemelte, a túlélőktől az áldozatok és hozzátartozóik megbocsátását a saját kormánya és az előző kormányok nevében is kéri. A jelentés több mint száz ajánlást fogalmazott meg, és ezek között az új-zélandi kormányt, valamint a katolikus és az anglikán egyház vezetőit is bocsánatkérésre szólította fel. Kiderült, különösen kiszolgáltatottak voltak a visszaélésekkel szemben a maori őslakosok, valamint a szellemi vagy fizikai fogyatékossággal élők. 

A keddi parlamenti ülésen Luxon arról is beszámolt, hogy 2025. november 12-én nemzeti emléknapot tartanak, és elkezdik azoknak az emléktábláknak, utcaneveknek az eltávolítását, amelyek a bizonyított elkövetők előtt tisztelegtek, és a pszichiátriák vagy más gondozóhelyek névtelen sírjaiba temetett áldozatainak állítanak inkább emléket. Az állami gondozás biztonságának javítását szolgáló törvénytervezet első olvasatát kedden szintén tárgyalta az új-zélandi parlament.

A Magyarországtól igen távoli országban történteknek azonban hazánkra nézve is lehet tanulsága, hiszen az év elejék kipattant kegyelmi ügy hátterében – amelybe belebukott az akkori államfő Novák Katalin és Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter, és amelyben Balog Zoltán református püspök szerepe máig nem tisztázott – a bicskei gyermekotthonban történt pedofil bűncselekmények állnak. Azóta több hasonló ügy is napvilágot látott.

E szerint, amennyiben az egyik fél ellen egy másik állam vagy több ország fegyveres támadást intéz, és háborús állapotba kerül, akkor a másik fél azonnal katonai és egyéb segítséget nyújt neki, minden rendelkezésre álló eszközzel.