Európai Unió;uniós reform;

- EU-navigátor: Nem maradhat minden a régiben

Magyarország húsz éve tagja az Európai Uniónak. Amiből a legtöbb polgár elsősorban annyit érzékel, hogy ötévenként megválasztunk oda valakiket, és megszűntek határok. Sokan élnek a szabad munkavállalás lehetőségével is. Vannak, akik számára a kormány propagandájának köszönhetően az EU egyfajta bürokrata gyarmattartó. Hallani vezetőkről, bizottságról, tanácsról, parlamentről, de nem áll igazán össze se a szerkezet, se a működés. EU-navigátor videósorozatunk újabb kísérlet a létező információs anyagok mellett, hogy követhetővé váljon a szervezet munkája. Lattmann Tamás nemzetközi jogász segítségével folytatódik a tájékozódás az EU sajátos építményében.

Az utolsó részben az Unió előtt álló legfontosabb kihívásokról lesz szó, amelyek egyre több vitát váltanak ki a szervezet intézményeiben, fórumain, a mindennapi működés során. Az Európai Uniónak rá kell szánnia magát bizonyos változtatásokra, ha fontos tényező akar maradni a jelenlegi világrendben.

Részlet a videóból:

Kiemelt kérdés, képes-e lesz-e az Európai Unió javítani versenyképességét. Ez természetesen sok lépést igényel, az előadás az európai szabadalmak védelmére, kezelésére szánt intézmény tervét veszi górcső alá. Körüljárja továbbá az európai mezőgazdaság helyzetét, a migránskérdés megoldásának lehetőségeit, és a bővítéssel kapcsolatos problémákat. És ez a kihívásoknak csak egy része. Lesz tehát min ügyködni az elkövetkező években. 

Belépés után valami olyan történik, amire nem voltam felkészülve: egy 30-40 gyermekből álló horda megrohamoz, ütnek, tépik le rólam a táskámat, üvöltenek, közben nevetve kiabálják: Are you scared, Englishman?