Aludj rá egyet - tartja a régi mondás. A tudomány szerint ez nem csak olcsó frázis: valóban racionálisabban, megalapozottabban tudunk döntést hozni, ha aludtunk előtte - derül ki a The Conversation tudományos portál cikkéből.
Az észak-karolinai Duke Egyetem kutatói egy szimulált garázsvásár-játék segítségével vizsgálták meg, hogy az alvás miként befolyásolja a döntéshozatalt. A kísérletben résztvevőknek különféle virtuális dobozok közül kellett választaniuk, amelyek vegyesen tartalmaztak értéktelen tárgyakat és néhány különlegesebb, nagyobb értékű darabot.
Több doboz átkutatása után ki kellett választaniuk egyet, majd a benne lévő tárgyak értékének megfelelő pénzjutalomban részesültek. Azok a résztvevők, akiknek azonnal kellett választaniuk egy dobozt, hajlamosak voltak azok teljes tartalma helyett csak az első néhány látott tárgy alapján felbecsülni az értéküket. Más szóval: az első benyomásra támaszkodtak, és nem vették figyelembe a későbbi információkat a döntésükben.
Míg azok, akik aludtak egyet a döntés előtt, sokkal átgondoltabban és racionálisabban választottak, és nem hagyták, hogy az első benyomás félrevezesse őket.
A tanulmány összhangban áll korábbi kutatásokkal, amelyek az alvás problémamegoldó szerepét vizsgálták. Egy 2019-es kísérlet során például a résztvevőknek rejtvényeket kellett megoldaniuk, miközben a háttérben hangokat játszottak le nekik. A teszt végén a kutatók összegyűjtötték a megoldatlan rejtvényeket, majd az alanyok aludni mentek. Alvás közben azonban a kérdésekhez kapcsolódó hangokat játszottak le nekik, így másnap reggel sokan sikeresebben oldották meg a rejtvényeket. A kutatók szerint ugyanis a hangjelzések arra késztették a résztvevők agyát, hogy alvás közben is dolgozzon az adott probléma megoldásán.
Egy másik, 2023-as tanulmány pedig azt mutatta ki, hogy az alvás elősegíti a tárgyak és események közötti összefüggések felismerését. A kutatók ebben a kísérletben összetett asszociációkat tanultattak meg az alanyokkal. Azt találták, hogy azok, akik aludtak rá egyet, másnap jobban fel tudták fedni az elsőre nem nyilvánvaló, közvetett kapcsolatokat, szemben azokkal, akik ébren maradtak.