Irán;Közel-Kelet;Izrael;

Irán igyekezett úgy tenni a támadás után, mintha mi sem történt volna: az élet ment tovább

- Nagyon fájt Iránnak az izraeli válasz

Súlyosabb következményei lehettek Izrael Irán elleni, október 26-án végrehajtott támadásának, mint azt eredetileg sejteni lehetett. 

Benjamin Netanjahu kormánya azért indított légicsapásokat a perzsa állammal szemben, mert október elején Teherán majdnem kétszáz ballisztikus rakétával támadta az ország területét. Irán igyekezett csökkenteni izraeli támadás jelentőségét azt hangsúlyozva, hogy annak következményei csekélyek. Műholdfelvételek azonban nem az iráni vezetők állításait támasztják alá. Mint arról az Axios amerikai portál beszámolt, állítólag egy szigorúan titkos atomfegyver-kutató létesítményt is megsemmisítettek. A médium több amerikai és izraeli tisztségviselő kijelentéseire hivatkozik.

A lerombolt létesítménynek a „Taleghan 2”-nek, a fővárostól, Teherántól mintegy harminc kilométerre délkeletre fekvő Parcsin katonai bázis adott otthont. Szakértők korábban azt feltételezték, hogy a létesítmény több mint húsz éve nincs használatban. Az objektum korábban az atomfegyverek fejlesztésére irányuló iráni Amad projekt része volt, amelyet Teherán állítása szerint 2003-ban törölt. Akkoriban a „Taleghan 2”-ben tesztelték az atomfegyver felrobbantásához szükséges robbanóanyagokat.

Október vége óta ismert, hogy az épületet lerombolták. Akkor egyes megfigyelők az állítólag inaktív létesítmény elleni támadást az iráni rezsimnek szóló szimbolikus figyelmeztetésként értelmezték, miszerint Izrael a következő támadás során az iráni atomprogram más létesítményeit is célba veheti.

Az Axios forrásai szerint azonban a létesítményt egy idő óta újra használatba vették. A jelentés szerint az amerikai és izraeli hírszerző szolgálatok az év folyamán különböző tevékenységekről szereztek tudomást. Az iráni kutatók állítólag robbanóanyagokkal és számítógépes modellezéssel kísérleteztek. 

Vlagyimir Szkljarov 39 éves volt.