Az európai gázbőség miatt Ausztriának semmilyen gondot nem okoz, hogy az orosz Gazprom szombati hatállyal felfüggesztette az országba irányuló gázszállításokat – vélekedett lapunk megkeresésére Miklós László energiaipari szakértő, az FGSZ nevű, Mol-hátterű gázvezetékcég egykori igazgatósági tagja.
Kézenfekvőnek nevezte, hogy az osztrákok akár magyar kereskedőktől is vásárolhatnak. Nyugati szomszédunk esetleges többlet-gázigényét a piac minden további nélkül képes kezelni - vélekedett. A hatásokat és az árakat a kontinens-szerte irányadó, TTF-nek nevezett, holland tőzsde jelezheti. A TTF hétfőn megawattóránként 47 euróig, egy éves csúcsára emelkedett.
A jelzések egyébként ellentmondásosak: az Eustream nevű szlovák gázvezetéküzemeltető Reuters által idézett jelentése szerint az Ausztriába érkező orosz gáz mennyisége se a hétvégén, se hétfőn nem változott. Megfigyelők szerint, bár a két fél nem békült ki, az eladatlan mennyiségeket más osztrák vevők vették meg. Ausztria tehát változatlanul hozzájut az általa igényelt, akár orosz gázhoz, csak már a szabad piacon és így esetleg drágábban.
A Gazprom szombattól nem szállít gázt AusztriábaAz ügy háttere, hogy a párizsi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara választott bírósága múlt szerdán 230 millió euró – közel százmilliárd forint – kártérítést ítélt meg a Gazprom ellen az osztrák OMV német leányvállalatát az ottani orosz gázszállítások 2022-es leállításával érő károk miatt. Bár az osztrák cég úgy döntött, hogy ezt a bírságot a Gazprom eljövendő szállítmányaiba „betudja”, vagyis addig nem fizet, az általuk már akkor jelzett balsejtelmek beigazolódtak: az oroszok közölték, az ítéletet nem ismerik el, így, mivel árujukért immár nem remélnek ellenértéket, a szállításokat leállítják.
Bár az osztrák gázfogyasztás 80-90 százaléka orosz eredetű, Ausztriában senki sem esett kétségbe. Az OMV mellett Karl Nehammer kancellár is jelezte, hogy felkészültek akár olasz, akár német irányú, például norvég gáz vásárlására. Egyszersmind közölték: tárolóik 90 százalékos töltöttségen állnak és minden igényt ki tudnak elégíteni.
Az ok az Ukrajna elleni orosz támadás
A 2022-es év közepén, Vlagyimir Putyin, mondvacsinált okokból, beszüntette az Ukrajna elleni orosz támadás ellen leginkább tiltakozó uniós tagállamok vezetékes gázellátását. Azóta emiatt nemzetközi bíróságok jelentős kártérítések ítéltek meg a Gazprom ellen, aminek behajtása ugyanakkor a szállítások szünetelése és a háborús hangulat miatt, kérdéses. Putyin az északkeleti szomszédunkon keresztül ellátott Szlovákiát, Csehországot és Ausztriát viszont „megkímélte”. (Amiként Magyarországot is, csak a fűtőanyag zömét mi már dél felől kapjuk.) Bár az osztrák kabinet (amúgy a csehekkel együtt) az elmúlt évek során szintén a leválást szorgalmazta, az OMV mindeddig látványosan ragaszkodott a Gazprommal hat éve 2040-ig meghosszabbított gázszerződéshez.