Európai Bizottság;

- December elsején felállhat az új Európai Bizottság, Várhelyi Olivér biztos lesz, portfólióját azonban megnyirbálták

Nehéz szülés volt, de létrejött a megegyezés az Európai Bizottság összetételéről.

Az Európai Parlament (EP) meghatározó politikai csoportjai – a kereszténydemokraták, a szocialisták és a liberálisok – szerda este úgy döntöttek, hogy jóváhagyják mind a hét függőben lévő európai biztosjelöltet, köztük a magyar Várhelyi Olivért. Ezzel véget ért a patthelyzet, amit a kereszténydemokrata Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták (S&D) frakciója között robbant ki a következő Európai Bizottság (EB) összetételéről.

Az EP a jövő heti plenáris ülésén várhatóan jóváhagyja a 26 biztosjelöltet. Ezt követően december 1-én felállhat az új uniós ellenőrző és végrehajtó testület Ursula von der Leyen elnökletével, akit már korábban megválasztott a képviselő-testület. Az EB mandátuma öt évre szól. A megegyezés nyomán Várhelyi Olivér biztos maradhat, ezúttal az egészségügyért és az állatjólétért felel majd.

Noha Várhelyi Olivér zöld utat kapott, tárcáját megnyirbálták, nem lesz felelős a nők szexuális és reproduktív egészségét érintő ügyekért és a válsághelyzetekért. Vagyis ha Európában kitör egy újabb járvány, nem a magyar politikusra fogják bízni a kezelését. Mindkét feladatkört a belga Hadja Lahbib veszi át, akihez az uniós válságkezelés és az egyenlőség tartozik. Várhelyit azért szabadítják meg a két feladatkörtől, mert a képviselők többsége nem ért egyet az abortuszról vallott nézeteivel és úgy véli, hogy november eleji parlamenti meghallgatásán nem határolódott el az Orbán-kormány vitatott orosz és kínai vakcina beszerzéseitől a Covid19 pandémia idején.

A magyar politikuson kívül az új EB hat leendő alelnökének a sorsa is eldőlt szerda este, miután a mértékadó frakciók megegyeztek egymás vezető jelöltjeinek a támogatásáról. Elsősorban a jobbközép Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták (S&D) közötti politikai civakodás hátráltatta a megállapodást. A néppártiak megkérdőjelezték a spanyol szocialista Teresa Ribera alkalmasságát és – spanyol tagpártjuk nyomására – felelőssé próbálták tenni a valenciai katasztrófáért. A baloldaliak ugyanakkor sokáig kitartottak amellett, hogy az általuk szélsőjobboldalinak minősített olasz kormány jelöltje, Raffaele Fitto nem juthat alelnöki pozícióhoz a brüsszeli testületben. Végül mindkét politikai csoport kiegyezett a másik választottjával, így Ribera lesz az EB klímavédelemért és versenypolitikáért felelős második embere, míg Fitto felel a több százmilliárdos fejlesztési támogatásokért. Része a kompromisszumnak, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök magához vette az uniós büdzsé feletti rendelkezés egy részét.

A 10 órás távoktatási képzések szeptember első felében indultak.