MOL;energiafüggőség;orosz olaj;

- A Mol azt állítja, hajlandó leválni az orosz olajról, de ehhez 500 millió dollár EU-s támogatásra lenne szüksége

Át kellene hangolni a finomítókat, ami igen költséges folyamat.

Magyarország készen áll arra, hogy felszámolja az orosz kőolajfüggőséget, amennyiben az Európai Unió anyagilag segíti az átállást más importőrökhöz - erről Bacsa György, a Mol-csoport stratégiai ügyekért felelős ügyvezető alelnöke nyilatkozott a Politiconak.

Bacsa György azt mondta, a magyar finomítók 2026 végére készek lehetnek arra, hogy orosz nyersolaj nélkül dolgozzanak, ehhez azonban uniós anyagi segítségre lenne szükség. Ugyanis elmondása szerint nagyjából 500 millió dollárra, átszámítva több mint 194 milliárd forintra lenne szüksége a cégnek ahhoz, hogy az orosz Ural szabványra hangolt finomítókat átállítsák, ezért szerinte pár száz millió dollárral az EU igazán beszállhatna a projektbe. Jelenleg semmilyen uniós támogatást nem kapnak, pedig itt az ellátásbiztonságról van szó, ezért aztán nem tudnak mást tenni azon kívül, hogy a maguk ütemében igyekeznek leválni - mondta Bacsa György.

A Politico felidézi, hogy Magyarország mentességet kapott az orosz kőolajimportot célzó uniós szankcióktól. Ezt a kedvezményt hazánk átmeneti jelleggel kapta meg, az elmúlt években azonban az Orbán-kormánynak esze ágában sem volt csökkenteni a Moszkvától való függőséget, sőt, drasztikus mértékben növelte azt. Míg más közép-európai uniós országok, például Csehország, csökkentették orosz kőolajimportjukat, Magyarország jócskán növelte Moszkvából származó üzemanyag-vásárlásait, sőt, új szerződéseket írt alá az orosz gázexport-óriással, a Gazprommal is.

Dan Jørgensen, az Európai Unió soron következő energiaügyi főképviselője bemutatott egy ütemtervet, amely azt hívatott megválaszolni, miként válhatnak le az orosz fosszilis tüzelőanyagokról a mé mindig függésben álló országok (alapvetően Magyarországon és Szlovákián kívül már nincs sok ilyen - a szerk.). Bacsa György ezzel kapcsolatban aggodalmának adott hangot, arra az esetre, ha az ütemterv szimpla határidőket írna elő. Ez ugyanis Nyugat-Európából és Dániából nézve könnyű, Közép-Európából már nem annyira - hívta fel a figyelmet. Szerinte az EU-nak figyelembe kell vennie az uniós importfüggőségek regionális különbségeit. Ezért Bacsa azt szeretné, hogy Magyarország orosz olajra vonatkozó szankciómentessége ne szűnjön meg addig, amíg nem kínálnak hazánk számára megnyugtató megoldást a hosszú távú, versenyképes nyersanyagbeszerzésre.

A Politico a témával kapcsolatban kereste az Európai Bizottságot is, de cikkük megjelenéséig választ nem kaptak kérdéseikre.

Hömpölygő siker.