Oroszország;Ukrajna;ballisztikus rakéta;sorozatgyártás;

Vlagyimir Putyin orosz elnök

- Oroszország úgy döntött, megkezdi annak a hiperszonikus rakétának a sorozatgyártását, amivel csütörtökön Dnyiprót támadta

Vlagyimir Putyin orosz elnök kitüntetést helyezett kilátásba az Oresnyik rakétarendszer kidolgozói számára.

Döntés született az Oresnyik hiperszonikus ballisztikus rakéta tömeggyártásáról, az eszközzel a hadászati rakétaerőket fogják felszerelni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken a Kremlben, a védelmi minisztérium és a hadiipari komplexum vezetőit, valamint a rakétarendszerek fejlesztőit fogadva.

Putyin gratulált a jelenlévőknek az Oresnyik rakétarendszer előző napi sikeres harci tesztjéhez a dnyiprói Juzsmas rakéta- és hadiüzem ellen, és kitüntetést helyezett kilátásba a kidolgozói számára.

Elmondta, hogy a fegyver nem régi rendszerek modernizált változata, hanem új fejlesztés.

Az elnök szerint az Oresnyik a stratégiai fegyverekhez hasonlítható, de nem tömegpusztító eszköz, hanem precíziós fegyver. Közölte, hogy Oroszország több más közepes hatótávolságú rakétát is fejleszt.

Szergej Karakajev, az orosz hadászati rakétaerők parancsnoka azt mondta, hogy az Oresnyik képes célpontokat eltalálni Európa egész területén. Hozzátette, a rakétarendszernek a jellemzői alapján jelenleg nincs analógja a világon. Azt állította, a rakéta harci felszereltsége lehetővé teszi, hogy legyőzzön minden meglévő és fejlesztés alatt álló rakétavédelmet.

Jurij Boriszov, a Roszkozmosz vezetője a tanácskozáson közölte, az orosz állami űripari vállalat készen áll arra, hogy többszörösére növelje a nagy pontosságú rakéták gyártását. Vaszilij Tonkoskurov, az orosz hadiipari bizottság igazgatótanácsának első elnökhelyettese pedig azt hangoztatta, hogy a lehető legrövidebb időn belül megoldható az Oresnyik sorozatgyártása. Ennek köszönhetően

szerinte 95 százalék fölé lehet növelni az orosz nukleáris triád modern eszközökkel való felszereltségét.

Vlagyimir Putyin csütörtök este azt mondta, hogy az Oresnyik ballisztikus rakéta 10 Mach, azaz másodpercenként 2,5-3 kilométeres sebességgel támad, ezért egyetlen jelenlegi légvédelmi vagy rakétavédelmi rendszer sem tudja kivédeni.

Tizenhárom repülőgép át is lépte a Tajvani-szoros úgynevezett középvonalát.