Oroszország;katonák;Vlagyimir Putyin;önkéntesek;hitelek;orosz-ukrán háború;

- Vlagyimir Putyin jóváhagyta, Oroszország átvállalja az ukrán frontra önként jelentkező katonák lejárt hiteleit

Úgy tűnik, egyre nagyobbak a veszteségek, de nem mindenkivel nagylelkű a vezetés, a már besorozottak nem élhetnek a kedvezménnyel.

Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta azt a törvényt, amivel legfeljebb 10 millió rubel, vagyis csaknem 38 millió forint összegig elengednék az Ukrajnában harcoló orosz katonák lejárt hiteleit – írja a 444 a Meduza, a Lettországban működő orosz hírportál cikke nyomán. Kiemelték, azok élhetnének a törlesztési lehetőséggel, akik ellen idén december előtt jogerős bírósági határozat született az adósság behajtásáról, vagy végrehajtási eljárást indítottak.

Kiderült azonban, hogy nem mindenkire vonatkozik ez a nagylelkűség, ugyanis csak azok a mozgósítottak, sorkatonák vagy katonák, illetve feleségeik használhatják ki ezt a lehetőséget, akik december után jelentkeznek a hadseregbe, a már besorozottak nem. Mindennek háttere, hogy Oroszországban rendkívül magasak a hitelkamatok, és a legtöbb embernek szinte semmilyen megtakarítása sincs. Sokan a lakásvásárláshoz vesznek fel hitelt, a központi bank jelentése szerint több mint 13 millió orosznak van három vagy több hitele.

Az ORF osztrák televízió a hírt kommentálva azt írja, hogy az orosz vezetés politikai okokból igyekszik elkerülni az újabb mozgósítást, ugyanakkor az ukrajnai veszteségek miatt szüksége van az utánpótlásra. Felidézték, Mark Rutte NATO-főtitkár nemrég arról beszélt, hogy 2022 februárja óta 600 ezer orosz katona esett el vagy sebesült meg az ukrajnai háborúban , és többek között ezért kellett észak-koreaiakat bevetniük.

Az Egyesült Államok mintegy 615 ezerre becsüli Oroszország eddigi veszteségeit a háborúban (115 ezer halott és 500 ezer sebesült). Mindeközben Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője nemrég jelentetette ki, hogy nincs szükség mozgósításra, mert sikeres az önkéntes toborzás. Ehhez képest korábban a bűnözőknek ajánlottak amnesztiát a frontszolgálatért cserébe, majd a bevándorlóknak ajánlottak állampolgárságot, ha elmennek háborúzni Ukrajnába.

Magyar jelöltként Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke indul. Amennyiben a 14 államfőjelölt egyike sem szerez 50 százaléknál nagyobb támogatást, december 8-án második forduló lesz a két legtöbb szavazatot szerző jelölt részvételével.