Belgium;Szájer József;Skócia;ereszcsatorna;

- Szóljatok a Józsefnek!

Nézem ezt az arrogáns, hisztis visszaszólást, amit a Telex műsorában mindenki Józsija levezényelt. Őszintén meghökkenek, ilyenkor jövök rá, teljesen más történetet nézünk, ugyanazon film rendezői változatát ő, s magam a Szomszédok változatot bugyuta alámondással, balkáni narratívával. Nézem a gesztusait, szeme járását, testbeszédét. Igazából ilyenkor lehet rájönni: a pszichológia unalomig ismételgetett tézise, miszerint a hatalom, droghoz hasonlóan komoly függést alakíthat ki, nem butaság, s egyszerűen, még a legempatikusabb ember is elveszítheti realitásérzékét, amiből több szint van, ha olyan társadalmi vagy anyagi közegbe kerül, ami kiszakítja a fő sodorvonalból.

Érthető lesz a Berlin bukásakor bálozó nácik dadaista dalárdája, Musk okoskodása a családról, magyar miniszterek tanácsai pénzköltésről, vagy az utolsó fejedelem Erdélyben, aki tényezőként tekintett magára és elvágott torokkal maradt egy csatamezőn. Így valamennyi butaság értelmet nyer.

                                                          ***

Frankkal, a skót munkatársammal egy hatalmas, szerintem korábban kastélyból átalakított , felső kategóriás társasházat takarítunk. Frank vezeti a cseresznyeszedőnek hívott darus kocsit, mellette állok, a csatornából szedem ki a füvet és a koszt, mikor végzünk pár méterrel, arrébb parkolunk, s kezdem elölről. Ha kiszakadt palát látunk , azt visszateszem a síkba és ipari ragasztóval megerősítem. Egyszerű munka, kicsit cidrizek, mert Frank  be van állva: füvet szív, vagy iszik munka közben, remélem nem esünk le, nem akarok a híradóban, kétperces blokkot kapni. Olajozottan megy a nap, az ég kék, nem esik, ez már önmagában is fantasztikus, a táj, ahogy széttekintek, delejesen simogat, szép ország Skócia, ez egy definíció.

Az ebédszünet alatt beülök a kocsiba, elkezdem enni a kajámat, a telefont becsippentem, olvasom a napi mantrám, a híreket. Akármilyen messzire keveredtem, patológikusan olvasom hazám eseményeit, követem, s ezt például nem értem, bosszant is alaposan. Mint egy abuzált gyerek, aki végre elhagyja a szülői házat, de nem tud szakítani a reflexeivel, félelmeivel, és napi szinten éli meg komplexusait, s bár csak egy pillanat kellene, hogy letegye a terhet, erre képtelen élete végéig.

Nézem a sorokat, értem a magyart, de azt hiszem viccet látok. Olyan, mint amikor New Yorkban repülők csapódtak a toronyházakba, én Brüsszelben néztem a tévét és azt hittem, filmet látok, és azon értetlenkedtem, mióta ad a CNN akciófilmet?! Akkor esett le a tantusz, mikor házigazdáim hisztérikusan hazatértek, hogy azonnal el kell hozni a gyerekeket az iskolából.

Nézem a sorokat és hirtelen elkezdek röhögni. Kiesik a kezemből a szendvics, kipottyanok a Ford vezető oldali székéből, sírok. Arra emlékszem, hogy ennyire, azt hiszem soha nem nevettem, ennyire intenzíven és ilyen hosszan. Harapom a füvet, fáj a hasfalam, a mellettem dermedten álló Frank arcát, könnyek mögül látom, értetlenkedik, de én annyira kacagok, hogy képtelen vagyok beszélni. Lassan felemelkedem, térdre esek, odamászok egy hatalmas mamutfenyőhöz, átölelem és vinnyogok. Ezzel el is megy húsz perc, valahogy elmondom Franknak, hogy nem tudom folytatni a munkám, elfogadja, ül és nevet rajtam, azt hiszi bolond vagyok.