Társadalom;táska;design;mobilitás;

A táskakészítéssel a nehéz sorsú nők önálló jövedelemre tehetnek szert

- Társadalmi mobilitást, dizájntáskát karácsonyra!

Kortárs művészek és roma varrónők dizájntáskáival készül a karácsonyi szezonra a Bagázs Egyesület, amely több mint egy évtizede foglalkozik a romatelepeken élők ügyeivel, olyan hosszú távú, komplex programokat valósít meg, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyerekek és felnőttek elérhessék céljaikat.

 Ilyen kezdeményezésük a SHANCO társadalmi vállalkozás és az ahhoz kapcsolódó idei művészeti projekt is: a dányi romatelepen élők varrta, egyedi táskákat kortárs művészek illusztrációival díszítik. A dizájntárgyakat a nagyközönségnek a Bura Galéria SHANCO, MOZGÁSBAN című kiállításmegnyitóján mutatták be, ahol öt művész alkotásai láthatóak a társadalmi mobilitás témakörében. A kiállítás az ART WEEKEND BUDAPEST (AWB) kiemelt eseménye, amelynek idei témája a mozgás, a mozdulat.

A Pest megyében található Dány romatelepén hagyományőrző oláh cigány közösség él, ahol a nők gyakran háztartásbeliek vagy közfoglalkoztatottként dolgoznak. Egzisztenciális támogatásukra a Bagázs csapata egy olyan önfenntartó projektet, társadalmi vállalkozást dolgozott ki, amely hosszú távon megélhetést biztosíthat több telepen élő nő számára. A táskakészítéssel a nehézsorsú nők önálló jövedelemre tehetnek szert. A projektről Both Emőke, a Bagázs Közhasznú Egyesület társelnöke elmondta, a koncepció kitalálásánál fontos szempont volt, hogy az elkészült táskák ne csupán jótékony célból megvásárolt kézműves termékek legyenek, hanem olyan menő dizájntárgyak, amelyek áthidalják a hétköznapi funkció és a művészet határvonalait.

Az eladásokból befolyó összeg a varrónők és a művészek anyagi ellenszolgáltatása mellett a vállalkozás fenntarthatóságát, hosszú távú piacképes működését is szolgálja. A különleges szövettáskákat a galéria kiállítótermében, a Bagázs online adományboltjában lehet megvásárolni.

Csáki Judit Cserhalmi – Nem lehet mindennap meghalni című kötete alkalmat ad arra, hogy visszanézzünk Cserhalmi György nem akármilyen pályájára, élvezzük a történeteit, a nyíltságát, az őszinteségét és okuljunk ezekből.