KSH;infláció;üzemanyagárak;élelmiszerárak;

- Drágulnak az élelmiszerek, emelkedik az infláció

Novemberben az infláció 3,7 százalékra emelkedett az októberi 3,2 százalékról. Leginkább az élelmiszerek és az üzemanyagok drágultak.

Az elemzői várakozásoknak megfelelően az előző havi 3,2 százalékról novemberben 3,7 százalékra emelkedett a fogyasztói árak átlagos növekedése – közölte a KSH. Miközben a magyar infláció emelkedett, a cseh drágulás üteme 2,8 százalékon maradt, sőt, az eurózónában csökkenést regisztráltak. Utóbbi esetben havi szinten 0,3 százalékkal estek az árak, éves összevetésben pedig 2,3 százalék volt az infláció a valutaunióban.

Idehaza az áremelkedést az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulása húzta, ami azért jelent igazán problémát, mert a lakosság számára ez a két tétel a legfontosabb az érzékelt infláció szempontjából – mutatott rá Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Az élelmiszerek árai egy év alatt 4,9 százalékkal emelkedtek, az üzemanyagok pedig 0,7 százalékkal drágultak. Az előző hónaphoz, vagyis 2024. októberéhez mérten a fogyasztói árak átlagosan fél százalékkal növekedtek, míg az élelmiszerek ezt jócskán meghaladva 0,9 százalékkal drágultak. Ezen belül a tojás 11,9, a gyümölcs- és zöldséglé 3,8, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs) 3, az alkoholmentes üdítőitalok 2,8, a tejtermékek 1,7, a sertéshús 0,7, a liszt 0,5 százalékkal többe, míg a cukor 3,7, az étolaj 1,7, a tej 0,3 százalékkal lett olcsóbb. Az üzemanyagok ára 2,4 százalékkal emelkedett egyetlen hónap alatt, ami jelentős részben a forint novemberben tapasztalt gyengülésének a következménye.

Virovácz Péter szerint bár összességében az inflációs kép közel sem tragikus, a háztartások megítélése - érzékelése - egészen más lehet annak következtében, hogy éppen az élelmiszerek és az üzemanyagok drágultak a leggyorsabban. Az érzékelt infláció egyértelmű erősödése tovább erodálhatja a fogyasztói bizalmat, ami az elmúlt hónapokban ismét negatív fordulatot vett. Ezzel szemben az eddig leginkább problémásnak tartott terület, a szolgáltatások drágulásának üteme legalább mérséklődött, de még így is 7 százalékos az infláció éves üteme ebben a szegmensben. A most regisztrált pénzromlás üteméből 3,3 százalékpontot az élelmiszerek és az üzemanyagok éves drágulása magyaráz.

Előre tekintve az év utolsó hónapjára, vélhetően tovább gyorsul majd az inflációs ráta. A november végén tapasztalt üzemanyagár-emelkedés – hacsak nem lesz markáns változás a folyamatokban - a következő tíz napban inkább felfelé mozgatja majd az inflációs rátát. Az élelmiszerek esetében pedig a globális folyamatok további drágulást vetítenek előre. Ezen felül a szezonális hatásokat figyelve is jellemzően erősebb szokott lenni a december havi átárazás. Összességében, érdemben 4 százalék fölé kúszó áremelkedési ütemre számít az elemző. Ezzel pedig az éves átlagos infláció 3,7 százalék lehet az év egészét figyelve. Jövőre az idei évhez képest gyorsulhat az átlagos ráta. Hogy pontosan mennyivel, az nagyban múlik majd a forint árfolyamán, a béremelkedésen és a vállalatok költségáthárítási képességén. Ez utóbbi a következő évet érintő adóemelések kapcsán is mindenképpen fontos momentum lesz. Az ING Bank jelenleg 4,2 százalékos átlagos inflációval számol jövőre - fogalmazott Virovácz Péter

Decemberben akár 1500 milliárd is lehet a deficit. Nem világos a kormány költségvetési politikája.