költségvetés;Karácsony Gergely;Fővárosi Közgyűlés;Sára Botond;

Karácsony Gergely sajtótájékoztatója a 2025. évi fővárosi költségvetésről december 4-én

- Főispáni támadás alatt a budapesti költségvetés, Karácsony Gergely szerint a kormány csődközeli helyzetbe akarja kényszeríteni a várost

A procedúra akár odáig is elvezethet, hogy feloszlatják a Fővárosi Közgyűlést. 

„Nem fogunk asszisztálni Karácsony Gergely újabb jogszabálysértő lépéséhez, mert a jogszabályokat mindenkinek be kell tartani” - mondta el egy keddi Facebook-videóban a budapesti főispán.

Sára Botond szerint a városvezető arra készül, hogy jogszabálysértő költségvetést fogadtasson el a közgyűléssel, mert nem akarja megfizetni a szegényebb településeknek járó ötvenmilliárd forintot. Azt hangoztatta, ez nem jelent megoldást a főváros csődközeli helyzetére. A lépést maszatolásnak, időhúzásnak nevezte, ami csak nehezebb helyzetbe hozza a várost. „Természetesen a jogszabálysértő döntést meg fogjuk támadni” - zárta mondandóját Sára Botond. 

A kormány csődközeli helyzetbe akarja kényszeríteni a várost - reagált az elhangzottakra a főpolgármester. Karácsony Gergely szerint mindez azt jelenti, hogy a kabinet egy alkotmányellenes, törvénysértő és Budapest érdekeivel eminensen ellentétes túladóztatáshoz ragaszkodik. Úgy véli, a kormányhivatal szembeszáll a Fővárosi Törvényszék azon ítéletével, amely kimondja, Budapest túladóztatása „kifejezetten elkobzó jellegű”. Ez a kormány ezek szerint Budapesttől lefoglalni akar. Ez a kormány ahhoz a sarchoz ragaszkodik, amelyről az Alkotmánybíróság kimondta, hogy „az Alaptörvényben rögzített önkormányzati pénzügyi autonómiával” ellentétes. A kormány hivatala tehát alkotmányellenes módon asszisztál Budapest kifosztásához.

A főpolgármester azt hangoztatta, elég volt abból, hogy Budapest kivéreztetésével akarják betömni az állam költségvetésén tátongó lyukakat. Mert Budapest az ország gazdaságának motorja, kulturális- szellemi életének szíve, ha pedig valaki az ország szívét akarja megbénítani, annak számolnia kell azzal, hogy ettől az egész ország kap infarktust, ez pedig súlyos károsodáshoz vezet abban az agyban, aki ezt jó ötletnek találta. A főpolgármester úgy látja, Budapest jövő évi költségvetése nem a törvényellenes elkobzást, nem az alkotmányellenes kifosztást, hanem ennek a városnak az önrendelkezését szolgálja. Ennek alapján a Fővárosi Közgyűlés következő ülésén három kérdésről is szavazni fognak:

  • Budapest működését szolgálja a város költségvetése, vagy a kormányt?

  • Megteremtjük-e a béremelés fedezetét a várost működtető dolgozóinknak?

  • Ragaszkodunk-e ahhoz, hogy rezsitámogatást adjunk jövőre is az arra rászorulóknak?

„Az én válaszom világos: ragaszkodom Budapest érdekeihez, ragaszkodom a dolgozóinknak járó béremeléshez és a rászorulók támogatásához. Ha kell a kormány, ha kell a főispán ellenében is” - zárta sorait Karácsony Gergely. 

A kormányhivatalok feladata a helyi önkormányzatok működésének törvényességi ellenőrzése. Ha a kormányhivatal jogszabálysértést észlel egy önkormányzati rendeletben, például a költségvetésben, törvényességi felhívást bocsát ki az önkormányzat felé, amelyben felszólítja a jogsértés megszüntetésére. Ekkor írásban értesítik az adott önkormányzatot és egy határidőt szabnak a hiba kijavítására.

Ha ez nem történik meg, akkor a kormányhivatal a Kúria Önkormányzati Tanácsához fordulhat, kérve a jogsértő rendelet megsemmisítését vagy módosítását. A Kúria döntése kötelező érvényű az önkormányzatra nézve Jogsértés esetén a legfőbb bírói fórum határozatában elrendelheti a rendelet teljes vagy részleges megsemmisítését, illetve módosítását. Az önkormányzat köteles a Kúria döntésének megfelelően új rendeletet alkotni vagy a meglévőt módosítani, hogy az összhangban legyen a hatályos jogszabályokkal. Tartós jogsértés esetén pedig akár az önkormányzati vezetők is felelősségrevonhatóak, szélsőséges esetben akár a képviselő-testület feloszlatása is szóba jöhet. 

A pontos építési költség nem ismert, de csak a telek volt hatszáz millió forint.