Budapest;Karácsony Gergely;Fővárosi Közgyűlés;

- Karácsony Gergely: nem leszünk tovább nettó befizetői a költségvetésnek, a főváros jövőre csak annyi szolidaritási hozzájárulást fizet be, amennyi állami támogatást kap

A város működőképességét biztosító, önrendelkezési jogát megőrző költségvetést nyújtottam be a következő évre a Fővárosi Közgyűlésnek – jelentette be Karácsony Gergely mai sajtótájékoztatóján.

„A kormány folytatja, sőt fel is erősíti az önkormányzatok forráselvonását. Budapest azonban nem akar lemondani önrendelkezési jogáról, így az Alkotmánybíróság határozata alapján olyan költségvetést készített 2025-re, amelyben kilép az elmúlt években megvalósuló nettó befizetői szerepből. A fővárosi önkormányzat jövőre csak annyi szolidaritási hozzájárulást fizet be, amennyi állami támogatást kap kötelező feladatai ellátására a központi költségvetésből, vagyis 39 milliárd forintot.

Ez 50 milliárd forinttal marad el a kormány által jövő évre számított szolidaritási hozzájárulás 89 milliárdos összegétől”

 – mondta mai városházán tartott sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely főpolgármester, megerősítve a Kiss Ambrussal készített interjúnkban szereplő állításokat.

A városvezető felhívta a figyelmet az Állami Számvevőszék idén év elején készült jelentésére, amely megerősítette a városvezetés által korábban hangoztatottakat. Az ÁSZ ugyanis kimondta, hogy a főváros gazdálkodását két tényező befolyásolta jelentősen az elmúlt években, mindkettő olyan külső hatás, amelyre nem lehetett ráhatása. Az egyik a koronavírus járvány és az energiaválság, a másik pedig a kormány önkormányzatokat sújtó intézkedései. Utóbbi alatt elsősorban az iparűzési adó korábbi megfelezése, illetve jövő évre tervezett lefölözése, valamint a szolidaritási hozzájárulás brutális emelése értendő. Ez utóbbi miatt pert is indította a fővárosi önkormányzat. A Fővárosi Ítélőtábla közbenső döntésében konfiskáló és elkobzó jellegűnek ítélte a hozzájárulás mértékét. Az Alkotmánybíróság pedig kimondta, hogy a szolidaritási hozzájárulás kivetése akkor ütközik az Alaptörvénybe és nemzetközi jogszabályba, ha megfizetése saját forrásaitól, önrendelkezési jogától fosztja meg a helyi önkormányzatot.

Márpedig Budapest 2021 óta folyamatosan többet fizet be az államkasszába, mint amennyit állami támogatásként kap. 

Az idén 34 milliárdos mínuszon áll az egyenleg, jövőre 50 milliárddal többet szedne be a kormány a fővárostól, mint amennyit ad. Ezt azonban a főváros nem hajlandó befizetni, nem kívánják tovább fenntartani ezt a nettó befizetői pozíciót.

Karácsony Gergely a jövő évi költségvetésről annyit mondott, hogy rendkívül feszes, középpontjában a város működőképességének fenntartása áll. Legfontosabb célja a közszolgáltatások fenntartása, különös tekintettel a közösségi közlekedésre, a reálbérek megőrzése, valamint a Fővárosi Csatornázási Művek korábban eladott kisebbségi részvénypakettjének visszavásárlása. Saját forrásból új beruházásra és felújításra kevés jut, de a részvételi költségvetésben induló projektek megvalósítása és a Flórián téri felüljáró felújítása szerepel a költségvetésben. Új köztisztasági program is indul, amelynek keretében lecserélik az összes köztéri szemetest. A főpolgármester nagyon bízik abban, hogy a fővárosi hozzájut az uniótól várt 300 milliárd forint értékű forráshoz, amely számos projekt indítását tenné lehetővé. 

Amikor pedig arról beszélt egy belső fórumon, hogy nem kell kényeskedni emiatt, azt jogellenesen rögzítették, ráadásul kiragadták összefüggéseiből.