Benjamin Netanjahu;Szíria;nemzetbiztonság;Bassár el-Aszad;nemzetbiztonsági vizsgálat;

A keményvonalas iráni exelnök (balra) vizitje. Akkor nem aggódtak

- Kettős mérce a nemzetbiztonságban, avagy álhírek Aszadról, meghívó Netanjahunak

Míg azonnali vizsgálatot láttak indokoltnak azért, mert egy független lap tévesen arról írt, hogy a szír elnök, Bassár el-Aszad Budapestre érkezhetett, más esetben nem aggódnak ennyire.

„Nagy valószínűséggel orosz dezinformációs fedőakció volt, hogy világszerte, egymástól gyökeresen eltérő információkat röptettek fel arról, hol látták a napokban megbukott szír elnököt, Bassár el-Aszadot, illetve a repülőgépét” – mondta a Népszavának Katrein Ferenc, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) jogelődjének számító Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt műveleti vezetője.

„Nagy meglepetés persze nem ért senkit, amikor kiderült, hogy Aszad Moszkvába érkezett, hiszen a bukott vezető Vlagyimir Putyin orosz elnök legfontosabb régiós szövetségese volt” – mondta a szakértő, aki szerint az orosz dezinformáció célja az volt, hogy összezavarjon mindenkit arról, pontosan milyen útvonalon távozik Aszad Szíriából. Így akarták biztosítani útját Oroszországig. Legalább háromféle verzió jelent meg a neten, – mondta Katrein – a szír elnököt Abu Dhabiban „látták”, majd az is elterjedt, hogy a gépe lezuhant Homsz közelében. Rövid időre a Magyar Hang, majd a lap után Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője is közölt egy verziót. E szerint – mint később kiderült – egy, 2012-ben Ankarában készült képet tett közzé a portál, amelyen egy szír repülőgép látható olyan körítéssel, mintha az nemrég Budapesten a Liszt Ferenc Repülőtéren készült volna.

Mint arról beszámoltunk, a kormánylap Mandinernek a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) „elárulta”, hogy a Magyar Hanggal és Magyar Péterrel szemben „nemzetbiztonsági vizsgálatot indít”, mivel álhír közlésével veszélybe sodorták Magyarország biztonságát. Megkérdeztük a KTK-t, hogy ha ez „nemzetbiztonsági kockázatot jelent”, akkor azt vizsgálták-e, amikor például Orbán Viktor miniszterelnök meghívta Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által körözés alá vett izraeli miniszterelnököt, Benjamin Netanjahut. Vagy amikor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) rektora meghívta egy előadásra a keményvonalas, antiszemita iráni ex-elnököt, Mahmud Ahmadinezsádot. A KTK-t arról kérdeztük, ezekben az esetekben szerintük nőtt-e Magyarország biztonsági fenyegetettsége, illetve indítottak-e nemzetbiztonsági vizsgálatot, ha nem, akkor miért nem. Lapzártánkig nem kaptunk választ.

Katrein Ferenc szerint az álhír téves közlése kapcsán a Magyar Péterrel szemben elrendelt vizsgálat inkább tűnik politikai természetűnek, mintsem szakmainak.

„Az szakmailag értelmezhetetlen, hogy egy meg nem történt eset téves leközlése miféle nemzetbiztonsági kockázatot jelentene. A nemzetbiztonsági kockázat röviden összefoglalva az lehet, amikor felmerül egy, a szolgálatok hatáskörébe tartozó bűncselekmény, vagy éppen ha nyilvánosságra kerül egy titkosított anyag, vagy művelet ténye”

– mondta. Katrein szerint a nemzetbiztonsági vizsgálat előzetes bejelentése is arra utal, hogy ez egy „látványeljárás”, pláne, ha csak az újságírókra és a tőlük hírt átvevőkre vonatkozik. „Engem inkább az érdekelne, hogy ki, hogyan juttatta el a dezinformációt” – fogalmazott.

A szakembertől is megkérdeztük, amit a KTK-tól: a kormányfő külpolitikai lépései felvetnek-e nemzetbiztonsági kérdéseket? Illetve: a szakmát megkérdezték-e például Ahmadinezsád vagy Netanjahu meghívása előtt?

„Tartok tőle, hogy ez maximum csak utólag történt meg” – vélekedett Katrein, a magyar miniszterelnök ugyanis – szerinte – saját hatáskörben dönthetett ezekről a lépésekről.

Ugyanakkor szerinte igencsak naiv lenne azt gondolni, hogy egy ilyen gesztusnak nincs következménye.

„Ha idehívjuk az egyik oldalt, akkor automatikusan jön a másik is” – mondta.

Az I. kerület fideszes polgármestere 71 millió forint kifizetését tartja jogtalannak. Ugyan a dokumentumokban ismeretlen tettes szerepel, de a kormánypárti politikus megnevezte elődjét, az ellenzéki V. Naszály Mártát és a volt jegyzőt is.