Szlovákia;Moody's;leminősítés;

Denisa Saková szlovák gazdasági miniszter Robert Fico kormányfővel 2024. november 28-án Kassán

- A Moody's leminősítette Szlovákiát

A hitelminősítő a többi között a szlovákiai gazdaság intézményi környezetének folyamatos romlásával indokolta a döntést.

Leminősítette Szlovákiát a Moody's, mindenekelőtt a szlovákiai gazdaság intézményi környezetének folyamatos romlásával indokolva a döntést.

A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi A2-ről egy fokozattal A3-ra rontotta Szlovákia hosszú futamú hazai és külső szuverén adósságkötelezettségeinek besorolását. Az osztályzat kilátását a cég egyidejűleg negatívról stabilra módosította. Az A3 szint a Moody's módszertanában az elsőrendű A kategória alsó határa.

A leminősítéshez fűzött indoklásban a Moody's kiemeli a szlovákiai intézményrendszert terhelő széleskörű kihívásokat, amelyekhez politikai feszültség is járul. A hitelminősítő megemlíti ezek között a bírósági rendszer és a média átfogó átalakítását célzó programot, amely a Moody's szerint gyengíti a fékek és ellensúlyok szlovákiai rendszerét. Mindezt tetézi a belpolitikai megosztottság, amely nehezíti a szakpolitikai döntéshozatalt, különösen a költségvetési szektorban - áll a Moody's elemzésében.

A cég szerint Szlovákia intézményi környezete az elmúlt évtizedben folyamatosan romlik, mindenekelőtt a kormányzati működés hatékonyságának és a szabályozói rendszer minőségének gyengülése miatt. Mindemellett a jogállamisági mutatók is romlanak 2020 óta, és Szlovákia ebben a kategóriában gyengébb helyzetbe került a hasonló besorolással nyilvántartott többi szuverén adóshoz képest - hangsúlyozza elemzésében a Moody's.

A hitelminősítő szerint a leminősítés másik fő oka a szlovákiai közfinanszírozási helyzet romlása. A hazai össztermékhez (GDP) mért államadósságráta 2023 végén 56,1 százalék volt a koronavírusjárvány előtt mért 48 százalékkal szemben, jelezve, hogy a rugalmatlan közkiadási rendszer mélyülő deficitekhez vezetett - áll a Moody's elemzésében.

A cég közölte, alapeseti előrejelzési forgatókönyve azt valószínűsíti, hogy a GDP-arányos államadósságráta az idén 58,5 százalékra, 2025-ben 60,4 százalékra, 2026-ban 62 százalékra, 2027-ben 62,6 százalékra emelkedik. Hangsúlyozták, hogy a besorolási listán A kategóriás osztályzattal nyilvántartott szuverén adósok államadósságrátáinak mediánszintje 2026-ban várhatóan 52,2 százalék lesz.

A Moody's ebben a környezetben azzal számol, hogy a szlovák államháztartási hiány az idén a hazai össztermék 5,9 százalékára emelkedik a tavaly mért 5,2 százalékról, és 2027-ben is még 3,5 százalék lesz a szlovák kormány által arra az évre kitűzött 2,9 százalékos hiánycél helyett.

A MÁV szerint szó sincs az állami vagyon elherdálásáról, mert a nagy vasútállomások csak 99 évre kerülnek magánkézbe.