Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kihúzatta a beutazási tilalommal és vagyonbefagyasztással sújtottak listájáról Kirill ortodox pátriárkát, Oroszország ENSZ-nagykövetét, az Orosz Olimpiai Bizottságot és két orosz futballcsapatot.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az európai uniós külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy egyedüliként megvétózta, hogy az Európai Békekeretből körülbelül 6,5 milliárd eurót fizessenek ki azon tagállamok számára, amelyek korábban fegyvereket küldtek Ukrajna számára.
Szijjártó hozzátette, hogy ezt a többi 26 tagállam „önkéntesen megteheti” egymás között. Ezzel arra utalhatott, hogy egymásnak kifizethetik a pénzt, de az erre félretett alaphoz nem nyúlhatnak. „Magyarország kötelező alapon ehhez a lépéshez semmilyen módon nem kíván asszisztálni. Ugyanígy nem fogunk asszisztálni ahhoz sem, hogy az Európai Unió kiképzési missziója keretében Kijevbe költöztessenek egy koordinációs egységet, és azt sem fogjuk támogatni, hogy európai uniós tanácsadókat telepítsünk Kijevbe az ukrán biztonsági szektor reformjának koordinálására” – tette hozzá.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy elfogadásra került az Oroszországgal szembeni tizenötödik szankciós csomag, ami meghosszabbította annak a jogi lehetőségét, hogy a Mol exportálni tudja az orosz eredetű kőolajból származó termékeket. Majd arról beszélt, hogy sikerült „őrült ötleteket kigyomlálni” a legújabb szankciós csomagból, amelyek szerinte veszélyeztetik a békét.
„Én azt gondolom, hogy egyházi vezetők, egyházi személyek szankciós listázása mindenképpen kerülendő, mert hogyha az egyházi vonalon nem tudunk beszélni egymással, akkor a béke utolsó reménye is elveszik. (...) Szankció alá akarták tenni Oroszország ENSZ-nagykövetét, ami azért furcsa, mert az ENSZ az az utolsó mentsvár, ahol a politikai konzultációkat meg lehet tartani. (...) Megvétóztuk, illetve jeleztük, hogy semmiképpen nem fogjuk támogatni az Orosz Olimpiai Bizottság szankcionálását. A sport és a politika, főleg a sport és a geopolitika összekeverése elfogadhatatlan. És egyébként két első osztályú orosz futballcsapat szankciós listára helyezésével is szembe mentünk, mert azért azt gondoljuk, hogy az őrültségnek vannak különböző határai” – sorolta indokait a vétózásra.
Orbán Viktor és Semjén Zsolt után most ismét kitüntetett egy kormánytagot Kirill pátriárkaMint arról beszámoltunk, az Európai Unió Tanácsa hétfőn jóváhagyta az Oroszország elleni 15., összesen 84 jogi és természetes személyt érintő szankciós csomagját. A szankciós listán kínai vállalatok és észak-koreai tisztségviselők is szerepelnek.
Elfogadták az Oroszországgal szembeni tizenötödik szankciós csomagot