Egyesült Államok;Donald Trump;amerikai elnökválasztás;

A szövetségi intézmények mellett a liberális médiumokat is célba veheti az új Trump-kormány

- Igazság és hadisarc

Az ABC News hírcsatorna 15 millió dollár kárterítést köteles fizetni peren kívüli megállapodás keretében, miután rágalmazási pert veszített Donald Trump ellen. A per és az azt lezáró ítélet hosszabb távú politikai következményeket vetít előre.

Az ABC News hírcsatorna rágalmazás cselekményének megvalósítása miatt 15 millió dollárt köteles átutalni a leendő Donald J. Trump elnöki könyvtárat működtető nonprofit cég számlájára, miután a csatorna műsorvezetője egy interjú során többször is valótlanul állította, hogy a megválasztott elnököt korábban nemi erőszakért ítélte el egy manhattani polgári bíróság.

Az Egyesült Államokban közismert televíziós riporter, George Stephanopoulos This Week című műsorának márciusi adásában készített interjút Nancy Mace dél-karolinai republikánus képviselővel, aki a múltban nem erőszak áldozata volt. Stephanopoulos kritizálta Mace-t, amiért egy nemi erőszak túlélőjeként mégis Donald Trump republikánus elnökjelölt támogatja az elnökválasztási kampányban. Mace nőgyűlölőnek és bántalmazónak minősítette a riporter agresszív kérdezési stílusát.

A műsorvezető kérdései során valótlanul hivatkozott Trump E. Jean. Carroll írónő ellen 1996-ban elveszített szexuális zaklatási perére, amelyet a műsorban többször is nemi erőszaknak nevezett. A minősítési különbség itt fontos, hiszen a szexuális zaklatás kimerülhet engedély nélküli testi kontaktusban, míg a szexuális erőszak a sértett intim testnyílásába való erőszakos behatolást jelöli. Az előbbi tényállást civil jogi bíróság állapítja meg, míg utóbbi már súlyosabb büntetőbírói elbírálás alá esik.

A vesztes pert követően Trump a közösségi médiában hazugságnak nevezte Carroll állítását, miszerint ő egy manhattani bevásárlóközpontban az akkor még újságíróként dolgozó fiatal nőt. Trump hamis állításai miatt Carroll rágalmazási pert indított ellene, amelyet januárban megnyert.

Mace az interjú során kiemelte, hogy 88,3 millió dolláros kártérítésben részesülő Carroll utólag ízléstelenül viccelődött a nemi erőszak témáján, amellyel rontotta a nemi erőszakot elszenvedett áldozatok szavainak hitelét a közvélemény szemében.

Az AP hírügynökség információi szerint az ABC és Trump között a múlt hét pénteken született peren kívüli megegyezés, amelynek részeként a csatorna írásos közleményben fejezte ki sajnálatát a műsorvezetője kijelentései miatt, valamint további egymillió dolláros ügyvédi költség kifizetését is vállalta.

A per és az azt lezáró ítélet hosszabb távú politikai következményeket vetít előre. Bár Trump elnöki kampánya során főként a Washingtonban székelő szövetségi bürokratákat és a vele szemben eljárást folytató igazságügyi minisztériumot ostorozta, második elnöksége során az áltata csak fakenews-médiának hívott liberális beállítottságú csatornákon vehet elégtételt.

Tény, hogy az ABC, CBS, CNN és főként a jelenleg átszervezésen átmenő MSNBC nyíltan vagy burkoltan, de Trump-kritikus álláspontot képviselt az ingatlanbefektetőből lett elnök politikai színre lépése óta. Emlékezetes pillanat volt, amikor az ABC-n sugárzott szeptemberi Trump-Harris vitán a műsorvezetők csak Trump állításait tényszerűségét ellenőrizték, míg a demokrata elnökjelölttel szemben elnézőek voltak. Trumpról köztudott, hogy hajlamos megjegyezni a kritikusainak a nevét, így január 20-as hivatalba lépése után az országos elérésű liberális hírcsatornákon csattanhat az ostor, ha nem az elnöknek tetsző színben állítják be az új adminisztráció intézkedéseit.

Ahhoz pedig nem kell jósnak lenni, hogy tudjuk: nem az utolsó jogi összecsapást láthattuk Trump és az említett hárombetűs hírcsatornák között.

Ma tartja a német parlament a bizalmi szavazást Olaf Scholz kormányáról. A végkimenetel nem kétséges: 2025. február 23-án előrehozott választást rendeznek.