gyorshajtás;bírságok;sebességkorlátozás;nemzetközi felmérés;

- Kemény bírságokat lehet kapni gyorshajtásért Magyarországon, egy felmérés szerint húsz európai ország közül a kilencedik helyen állunk

Aki a kontinensen autózik, annak leginkább a skandináv országokban érdemes óvatosan nyomnia a gázpedált a városokban, ahol a megengedett sebesség túllépéséért sok tízezer, Norvégiában pedig már csaknem 200 ezer forintnak megfelelő büntetésre kell számítani.

Magyarországon jellemzően 123 eurós, több mint 50 ezer forint bírságot szabhatnak ki azokra a sofőrökre, akik a városokban általános 50 kilométer/órás sebességkorlátozást óránként 14 kilométerrel túllépik, tehát a mérőóra, az újabb típusú autókban ma már digitális mutatója a skálán 64 feletti értéket  mutat – derült ki a nemzetközi autókölcsönző platform, DiscoverCars egyik legfrissebb kutatásából. Hazánk ezzel a vizsgált húsz ország közül a kilencedik helyével a középmezőnyben van.

A kutatás ugyanazt a mércét alkalmazta a vizsgált európai államokban. A balesetek, amelyek nem egyszer halállal vagy életveszélyes, súlyos sérülésekkel járnak, leggyakoribb elrettentő eszköze a gyorshajtás elleni bírság szinte mindenütt. Az átlagos magyar bírságösszeg csaknem harmadával „fenyegetik” a száguldozókat például Görögországban, Lettországban és Szlovákia, ahol 40 eurót, megközelítőleg 16 ezer forintot kell befizetni azoknak az utóvezetőknek, akiket rajtakapnak a rendőrök. 

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azonban mindazoknak, akik a skandináv országokban vagy éppen Svájcban akarják bemutatni, mire képes a verdájuk városi körülmények között. A száguldás ára Norvégiában a legdrágább, ahol a 195 ezer, Svájcban 109 ezer, Svédországban csaknem 85 ezer, Dániában 82 ezer, Finnországban pedig 70 ezer forintnak megfelelő büntetést kell fizetnie a felelőtlen sofőrnek.

A felméréshez fűzött magyarázat szerint  a kontinensen aggasztóan gyakori, hogy a volán mögé ülők a kelleténél erősebben nyomják a gázpedált. Idézik Európai Közúti Biztonsági Megfigyelőközpont adatait, vagyis hogy a járművezetők 40-50 százaléka időnként a megengedettnél gyorsabban halad, 10-20 százalékuknál megszokott a 10 kilométer/órás túllépés. – A balesetek 10-15 százalékában a gyorshajtás a fő ok, a büntetések is eltérőek. Van, ahol a törvények szigorításával, még magasabb pénzbírsággal, büntetőpontokkal vagy akár börtönbüntetéssel próbálják meg elriasztani az autósokat a szabályszegéstől.

Globális autókölcsönzés

A DiscoverCars a világ egyik legmegbízhatóbb autókölcsönző platformja: zökkenőmentes járműkölcsönzési élményt teremt, a foglalási folyamatot áttekinthetővé, könnyed és élvezetessé teszi – írja magáról a különféle felméreseket, elemzéseket is készítő cég. Honlapjuk szerint ma már 145 országban 700 autókölcsönző céggel és  több ezer partnerrel dolgoznak együtt, és csaknem tízezer úti célhoz ajánlanak a turistáknak járműveket.

Az óránkénti több mint 200 kilométeres sebességű széllel érkező Chido szombaton söpört végig a térségen, a Franciaországhoz tartozó Mayotte szigeten akár az ezret is meghaladhatja az áldozatok száma.