felvásárlás;Románia;MVM;energetika;

- Nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva blokkolhatja Románia az MVM bizniszét

A kormány szerint a magyar cég gyanúsan sokat akar adni az ország egyik legnagyobb energetikai vállalatáért. 

Szigorú elemzésnek veti alá a bukaresti kabinet azt a tranzakciót, amelyról nemrégiben állapodott meg a Magyar Villamos Művek (MVM) a német E.ON csoporttal annak romániai leányvállalata, az E.ON Energie Romania többségi tulajdonának megvásárlásáról.

A Romania Insider beszámolója szerint Sebastian Burduja energiaügyi miniszter kijelentette, nem feltétlenül kell jóváhagynia a kormánynak felvásárlást. A tárcavezető azon véleményekre reagált, miszerint az MVM nagyon magas, 200 millió körüli vételárat ajánlott. Mindez annak fényében értékelendő, hogy az EBITDA-szorzó alapján a vállalatot több tízmillió értékűre becsüli a piac. (Az EBITDA-szorzó egy gyakran használt pénzügyi mutató, amelyet vállalatértékelés során alkalmaznak, különösen felvásárlásoknál. Az energetikai szektorban általában 6–10 közötti EBITDA-szorzót tartanak reálisnak, ami jelen esetben akár 20-30-as is lehet, így a tranzakció túlértékeltnek tűnik más hasonló ügyletekhez képest - a szerk.)

A tárcavezető azt hangoztatta, olyan román állami vállalatok is érdeklődtek az E.ON után, mint a Romgaz és a Hidroelectrica, de ezen cégek ajánlatai a piaci értékelésen alapultak és meg sem közelítették az MVM által ajánlott összeget. Burduja hozzátette, hogy az üzletet akár le is állíthatják, ha az nemzetbiztonsági kockázatot jelent. 

„Megvédjük nemzeti érdekeinket, ám ez nem jelenti azt, hogy nem vagyunk nyitottak az együttműködésre, de az ország nemzetbiztonsága mindig az első helyen áll” - fogalmazott a tárcavezető, megjegyezve, nem lehet a tisztességes ár 2-3-szorosát vagy akár 10-szeresét kifizetni, miközben betartják a vállalatirányítási elveket. (Ezen elvek lényege, hogy az ilyen nagy értékű tranzakciók átláthatóak, indokoltak és a tulajdonosok, vagyis az állampolgárok érdekében történik. Ha egy állami cég az értékét jelentősen meghaladó összeget fizet egy felvásárlásért, azzal megsértheti ezen elveket, és kockáztatja a vállalat pénzügyi stabilitását, valamint a döntéshozók hitelességét - a szerk.)

Az energiaügyi minisztérium korábbi közleménye szerint az üzletben érintett pénzmozgásokat alapos vizsgálatnak vetik alá, hogy biztosítsák az átláthatóságot és kizárják az esetleges kockázatokat.

A jelenlegi miniszterelnökkel nem fog találkozni.