A szombat hajnali órákban Joe Biden elnök végül aláírta a szövetségi kormány márciusig tartó finanszírozásáról szóló törvényt, így a Donald Trump és bizalmasa, Elon Musk által csütörtökön megcsáklyázott költségvetési törvény praktikusan csak Mike Johnson, a kétpárti kompromisszumot összehozó házelnök számára okozott zaklatott órákat.
A kevesebb mint két napig tartó patthelyzet azonban a január 20-án hivatalba lépő Trump-adminisztráció politikai hétköznapjait vetítheti előre. A fülünkbe csenghet az idei republikánus előválasztáson elbukó Nikki Haley mondata, miszerint „Donald Trumpot káosz követi, amerre jár.” A novemberben meggyőző választási sikert arató megválasztott elnök szavazólapján lejjebb szereplő képviselők és szenátorok sikerének hála a republikánusok január 3-től nemcsak a Fehér Házba adnak elnököt, de washingtoni kongresszus mindkét házában is többséget értek el. Ez pedig arra engedett következtetni, hogy Donald Trump totális kontrollt gyakorolt a párt felett. Tévedtek, akik ezt olvasták ki a választási eredményből.
Összesen 38 republikánus képviselő szavazott nemmel az adósságplafon megemelésére vonatkozó törvényjavaslatra. A januártól felálló új képviselőház mandátumai 220-215 arányban oszlanak meg a republikánus és demokrata képviselők között. Az öt mandátum pedig papírvékony előny, amelybe nem fér bele egy nagyobb létszámú lázadás, feltéve ha Trump tényleg keresztül akarja vinni a nagyszabású kiadáscsökkentésről szóló tervét, nem beszélve a 11 millió illegális bevándorló kitoloncolását megcélzó projektjét.
A lázadók közül is kiemelkedik Chip Roy texasi képviselő, akit Trump máris megfenyegetett a Truth Social közösségi oldalán közzétett bejegyzésében. „Egy nagyon népszerűtlen képviselő Texasból, Chip Roy szokás szerint útját állja egy újabb nagy republikánus győzelemnek. Mindezt csupán az olcsó hírverésért teszi a maga számára. A republikánus obstruálóktól meg kell szabadulni” – üzent egyértelműen Trump.
A bejegyzésében arra is buzdította a képviselő Texas állambeli kihívóit, hogy két év múlva induljanak ellene a választókörzetében, mert szerinte Roynak „esélye sem lesz” ellenük. Trump állítása azonban a szokásos túlzásainak sorába tartozik. Roy novemberben 25 százalékpontos előnnyel nyerte meg Texas 21-ik választókörzetét. Ennek megfelelően írt a csütörtöki X-es bejegyzésében: Az álláspontom egyszerű. Nem fogom megemelni vagy felfüggeszteni az adósságplafont (még nagyobb adósságot felhalmozva) jelentős és valós kiadáscsökkentés nélkül. Ennek érdekében tárgyaltam. Nem bántam meg semmit.”
A Republikánus Párton belüli radikális Freedom Caucus frakció tagjaként Roy hangos képviselője annak a nézetnek, hogy a jövőre jelentős állami kiadáscsökkentésre van szükség, amely ellensúlyozhatja majd a Trump által bejelentett adócsökkentés miatt kiesett bevételt.
Ám már a Trumppal szembeni konfliktusa régebbről ered, miután tavaly novemberben Ron DeSantis floridai kormányzót biztosította támogatásáról a republikánus elnökjelöltségért folyó előválasztási versenyben, írja a The Hill washingtoni portál.
Egy másik prominens „kiszavazó” Nancy Mace, dél-karolinai képviselő, aki múlt hónapban a kongresszus első transznemű képviselőjének érkeztével kezdeményezte a házszabály módosítását, hogy a képviselők csak a biológiai nemüknek megfelelő mellékhelyiséget használhassák. Később újra címlapra került, ugyanis az ABC News hírcsatorna sztár műsorvezetőjét, George Stephanopoulost „tette helyre”, miután a riporter azt állította, hogy Trump nemi erőszakot követett el E. Jean Caroll írónő ellen. A csatorna azóta bocsánatot kért és 15 millió dolláros kártérítést is fizetett a megválasztott elnöknek.