streetfotós;

Kis lépésekkel halad afelé, hogy ne csak hobbi legyen a fényképezés. Ez egy életre szóló tanulás

- Szabadság extrákkal

Rácz Dominika Budapesti jogász családból, jó nevű gimnáziumba érkezett, aztán már biciklin tekerve járt Óbudáról az ELTE jogi karára. Az ügyvédi irodai aktákat gyermekjogi alapítványi munkára cserélte, ami mellé a családnak és a fotózásnak is be kell férnie.

November elején Rácz Dominika egy rendhagyó előadással „lépett fel” Chripkó Lili fotóssal együtt a TEDx Liberty Women – Szembeszél című eseményén. Eltérően a hagyománytól nem a színpadon állva mondták el nyolc perces bemutatkozó előadásukat, hanem egy hangfelvételként lejátszott beszélgetésben, miközben az általuk készített streetfotókat látták a nézők. ,,A női fotós lét kérdéseiről beszélgettünk arról, hogy Lilinek, 30-as szabadúszóként, nekem anyaként, jogászként, milyen kihívásaink vannak, ki milyen témákat lát meg az utcán, különböznek–e ebben a férfiak és a nők. Engem például jelenetek érdekelnek, a humoros, olykor szürreális pillanatok, az érzelmileg megfogó mozdulatok, az elgondolkodó arcok. A sok képből aztán kirajzolódik az a kor, a város, amiben élünk, ennek a különböző szeleteit szeretnénk megőrizni fotók formájában” - magyarázza Dominika.

„A szabadság iránti vágyam nem csak a választott közlekedési módban mutatkozik meg, hanem abban is, hogy ezt a megtisztelő felkérést úgy teljesítettük, ahogy nekünk az komfortos volt. Előadás helyett inkább megmutattuk, milyenek vagyunk valójában, amikor találkozunk és beszélgetünk a világ dolgairól, legyen az például a fotózás” – teszi hozzá. Dominika sok közösségi értéket hoz a családjából és a gimnáziumi évekből. „Bár egyke vagyok, édesanyám mindig úgy szervezte, hogy gyakran voltak nálunk gyerekek, barátok, a közösségi lét, a segítségadás fontos alapélményem. A jogi egyetem adta magát, nagypapám és a szüleim is ott végeztek. Az életem során mindig a for- és a nonprofit között mozogtam: dolgoztam civil szervezetnél, cégnél és ügyvédi irodában is, ahol család –és cégjoggal is foglalkoztam. Édesanyámtól jön az alapszemlélet: nem mindegy, hogy milyen bontóperes ügyvéddel találkozik az, aki válni kényszerül, fontos megtalálni a közös hangot és a folyamat során az érintett felnőttek és gyerekek érdekeit, érzéseit figyelembe venni.

A kisgyerekes otthonlét után a munkába való visszatéréskor a nőknél sokszor átrendeződnek a hangsúlyok: előtérbe kerül, talán át is alakul, hogy mi az, ami igazán fontos, olykor jobban kikristályosodik az ember saját útja is. Ezért is éreztem úgy, hogy a gyerekek óvodába kerülése után nagy megérkezés volt számomra a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány”.

,,Engem a jelenetek érdekelnek, a humoros, olykor szürreális pillanatok, az érzelmileg megfogó mozdulatok, az elgondolkodó arcok”

A jogi szakmán belül szívesebben fordítja energiáit arra, hogy a kevésbé hallható-látható emberek jogaiért lépjen fel: „Egy jó célért, magas szakmai színvonalon és egy egymásra figyelő, egymást támogató csapatban dolgozni - nekem ezek lényegesek, és a Hintalovonnál ezt tapasztalom. A gyerekeim megszületése után a jogot, a pszichológiát és a segítést akartam ötvözni, ezért elvégeztem a mediátorképzőt. Nem sokkal később pedig csatlakoztam az alapítványhoz, ahol gyerekjogi tanácsadással, képzésekkel, digitális szülőséggel és online biztonsággal is foglalkozom, de nagyon fontosnak tartom a gyerekek médiában való megjelenítésének szabályozását is.”

Igyekszik az élet pozitív oldalát észrevenni – az hajtja, hogy megtegyen mindent a jóllétért, hogy egyensúlyban tartsa a munkát, a családot és benne saját magát is

Dominikát a fotózás fiatal kora óta vonza, a MOMÉ-n Gulyás Miklós streetfotós tanfolyama nyitott meg számára új víziókat. E hobbija akkor teljesedett ki, amikor a gyerekeivel otthon volt. Sokat sétáltak az utcákon, játszótereken, különböző járműveken utaztak, így több lehetősége nyílt a streetfotózásra. Most már digitális kamerát használ, de utazásnál vagy családi alkalmakon analóg gépet is szívesen vesz elő, és előfordul olyan is (például biciklizés közben), hogy a leginkább kézenfekvő eszközzel, a telefonjával örökíti meg a pillanatokat. Kis lépésekkel halad afelé, hogy ne csak hobbi legyen a fényképezés. Ez egy életre szóló tanulás, egy olyan dolog, amit mindig lehet csinálni, ahogy fogalmaz. 2022-ben lett a Budapest Street Photography Collective (BPSPC) Budapesten élő és alkotó utcafotósok közös alkotóműhelyének tagja. A kilenc fős kollektívának tavaly jelent meg az első albuma. Céljuk a streetfotózás ismertté, elfogadottá tétele, és az, hogy ezáltal az emberek is jobban figyeljék meg a környezetüket, a pillanatokat.

Szabadságvágyához hűen Dominika és közlekedésmérnök férje is kerékpárral, gyalog vagy közösségi közlekedéssel jár szinte mindenhova, nincs is autójuk, szerinte a városi létet meg lehet oldani kocsi nélkül. „Cargo (teher)biciklivel járunk, a gyerekek is abban utaznak, a csomagok is beleférnek, a nagyobb utazáshoz családi autót szoktuk kölcsön kérni, nyáron a Balatonra vagy más hosszabb utazásokra általában vonattal megyünk. Negyed órán belül bent vagyok a belvárosi munkahelyemen, ez autóval elképzelhetetlen. Ugyanúgy öltözöm, mint bárki más, a gyerekek is ezt szokták meg és nagyon szeretik: számukra ez a szabadság extrákkal.” Családjával többször vándortúrázott már vonattal és biciklivel. „Vadkempingezni egy erdő szélén, hegyi tóba ugrani vagy a sátorból kikelve a tengerben fürdeni, örök emlék és remek csapatépítő is. Ezek a kalandok másfajta hozzáállást adnak a gyerekeknek, megismerik az élménygyűjtés ilyen felszabadító fajtáját is, és talán megtapasztalják, hogy ezekkel a valódi élményekkel ismerik meg a környezetüket, magukat és később ebből tudnak igazán töltődni” – magyarázza Dominika. A mindennapokban igyekszik felfedezni a közelebbi környezetüket is. Sok hétvégi túrájuk külső kerületekbe vezet. „Sokan azt hiszik, hogy a város zsizsgő részét elhagyva nem történik semmi érdekes. Számomra legizgalmasabb képeim nem a belvárosban és nem is tengerparton készülnek, hanem például egy rákosszentmihályi kertvárosi utcában vagy Budafokon a Duna mellett.” Dominika az egyik családi biciklitúra alkalmával találta ki Instagram oldalának (midealista) nevét. Jól tükrözi, hogy igyekszik az élet pozitív oldalát észrevenni – ami egy szürke, téli, hétköznap reggel nem mindig könnyű, de hajtja az, hogy megtegyen mindent a jól létért, hogy egyensúlyban tartsa a munkát, a családot és benne saját magát is.

Bájolognak egy kicsit az ablakpárkányon, aztán elmennek pocokra vadászni, sőt, versengenek is a zsákmányért.