felfüggesztés;Moldova;Gazprom;gázszállítás;

- Döntött a Gazprom, felfüggeszti a gázszállítást Moldovának

A kelet-európai ország miniszterelnöke elítélte Oroszország intézkedését. Szerinte a döntés miatt a Moldovában élők áram és fűtés nélkül maradnak, a Kreml pedig az energiát politikai fegyverként használja. 

Felfüggeszti január 1-jétől a Gazprom orosz energetikai óriásvállalat a Moldovába irányuló gázszállítmányokat az ország kiegyenlítetlen tartozásaira hivatkozva.

A cég szombati bejelentéséről az MTI számolt be. Az idézett közlemény szerint a Gazprom fenntartja a jogot, hogy lépéseket tegyen kelet-európai országgal szemben, ami akár a szállítási szerződés megszüntetését is jelentheti.

Dorin Recean moldovai miniszterelnök elítélte Oroszország intézkedését, és azt állította, emiatt a Moldovában élők áram és fűtés nélkül maradnak. Facebook-bejegyzésében a kormányfő azzal vádolta meg Moszkvát, hogy az energiát politikai fegyverként használja. 

Hozzátette, Moldova most megvizsgálja jogi lehetőségeit, és nem kizárt, hogy nemzetközi döntőbírósághoz fordul az ügyben.

Moldova évente mintegy 2 milliárd köbméter földgázt importál Oroszországtól Ukrajnán keresztül. A szállítmány egy 2022-es megállapodás óta teljes egészében a Dnyeszteren túli területre érkezik, ahol egy létfontosságú erőmű működik. Ez az erőmű Moldova áramellátásának nagy részét fedezi.

Orosz számítások szerint Moldovának 709 millió dolláros gáztartozása van. Moldovában december közepén szükségállapotot vezettek be az orosz gáztranzit bizonytalansága miatt. Az orosz földgáz hiányában a Dnyeszteren túli területen lévő erőmű leállhat, és a 2,5 milliós népességű Moldova teljes területén hosszú áramkimaradásokra kell számítani.

A Gazprom döntésére nem sokkal azután kerül sor, hogy november elején Mania Sandu, a Moldovát eddig is irányító nyugatbarát elnök nyerte az elnökválasztást Alexandr Stoianoglo ellenében. Maia Sandu és pártja a Cselekvés és Szolidaritás Pártja (PAS) az EU-integráció híve, Alexandr Stoianoglo a hagyományosan oroszpárti Szocialista Párt (PSRM) támogatásával inkább a Putyin-féle Oroszországhoz közeledne.

Mint arról beszámoltunk, így az orosz beavatkozási kísérletek szegélyezte megmérettetés arról is szólt, hogy a moldovaiak megerősítsék, amit az EU-integrációról szóló október 20-i népszavazáson egyszer már szentesítettek, vagyis hogy országuk az Európai Unió tagja legyen. Moldovának ezzel együtt nem lesz sima útja az EU felé, az újraválasztott elnök pártja elég nagy kihívások elé néz a kulcsfontosságú jövő nyári parlamenti választáson és a kormányozni képes koalíció összeállításakor kormány összeállításakor.

A Welt am Sonntag véleményrovatának a szerkesztője tiltakozásul azonnal felmondott.