Az Alternatíva Németországnak (AfD) szélsőjobboldali pártot támogató véleménycikket írt Elon Musk, a világ leggazdagabb embere a Welt am Sonntag című német lap internetes kiadásában szombaton. Az írás közlése után a lap véleményrovatának szerkesztője tiltakozása jeléül felmondott – írta az MTI.
A német nyelven megjelent véleménycikkben a Tesla és a SpaceX tulajdonosa, Donald Trump szövetségese részletesen kifejti a múlt héten már az X közösségi oldalon közzétett nézetét, amely szerint egyedül az AfD mentheti meg Németországot. Szombati írásában úgy fogalmazott: az AfD az utolsó reménysugár Németország számára, és ez a párt képviselné a helyes álláspontot a gazdaság, az energetika és a bevándorlás kérdéseiben. Szavai szerint az AfD „a politikai realizmust” képviseli.
„Egyértelműen hamis szélsőjobboldali pártnak beállítani az AfD-t, hiszen a párt vezetője, Alice Weidel azonos nemű partnerével, egy Srí Lanka-i származású nővel él együtt. Ez tényleg Adolf Hitlerre hasonlítana? Ugyan már, kérem!”
- fogalmazott Musk.
Röviddel az írás megjelenése után Eva Marie Kogel, a Welt am Sonntag véleményrovatának szerkesztője ugyancsak az egyébként az amerikai milliárdos tulajdonában álló X-en bejelentette, hogy felmondott a lapnál. Bejegyzésében közzétette a Elon Musk véleménycikkéhez vezető linket.
Ich habe immer gerne das Meinungsressort von WELT und WAMS geleitet. Heute ist in der Welt am Sonntag ein Text von Elon Musk erschienen. Ich habe gestern nach Andruck meine Kündigung eingereicht. https://t.co/Ss1FNGiwAL
— Eva Marie Kogel (@emkogel) December 28, 2024
A Reuters hírügynökség megkeresésére Jan Philipp Burgard, az újság kijelölt főszerkesztője és Ulf Poschardt, a lap január 1-jén hivatalba lépő kiadója elmondta, a demokrácia és az újságírás a véleménynyilvánítás szabadságából táplálkozik, és ebbe beletartozik az egymással szemben álló álláspontok ütköztetése is. Elmondásuk szerint a Elon Musk cikke körüli eszmecserék „igazán tanulságosak” voltak.
A véleménycikk alatt a lap közzétette a kijelölt főszerkesztő válaszát is, amelyben Jan Philipp Burgard azt írta, Elon Musk diagnózisa az ország állapotáról helyes, de a megoldási javaslata, miszerint csak az AfD menthetné meg Németországot, „végzetes tévedés”, mert a párt kivezetné Németországot az Európai Unióból, közeledne Oroszországhoz, és Kínával is a kiegyezésre törekedne. Musk és Burgard írása közvetlenül egymás mellett fog megjelenni a lap nyomtatott kiadásában.
Harmincnégy évvel az újraegyesítés után is két Németország létezik, a szélsőjobb messzire lovagol a frusztrációnA történtek apropója, hogy Németországban 2024. február 23-án előrehozott választást tartanak, miután az Olaf Scholz kancellár vezette kormánykoalíció összeomlott. Az AfD a felmérések szerint a második legnépszerűbb politikai erő a választók körében, de több párt is jelezte, hogy nem lesz hajlandó szövetségi szinten együttműködni vele.
Megbukott Olaf Scholz kormányaNémetországban először nyert tartományi választást szélsőjobboldali párt a második világháború óta, a berlini koalíció pártjai leszerepeltek