Oroszország;aláírás;rendelet;Vlagyimir Putyin;frissítés;ruszofóbia;

- Vlagyimir Putyin aláírta a „ruszofóbia” elleni rendeletet, veszélyesnek nyilvánította a tüntetések egy részét is

Az orosz elnök fellép a barátságtalan államokkal szemben, amelyek szerinte az ukrán „válságot” felhasználva Oroszország ellen indítanak hibrid háborút.

Vlagyimir Putyin szombaton aláírta az úgynevezett ruszofóbia elleni rendeletet, amely veszélyesnek nyilvánítja a tüntetéseket is – írja a Telex a Meduza által ismertetett szöveg alapján, amely „Az Oroszországi Föderáció szélsőségek elleni küzdelem stratégiája” címet viseli. A jogszabály egy 2020-as rendelet frissített változata, de új fogalomként szerepel benne a ruszofóbia.

A  jogszabály szerint a ruszofóbia szélsőség, azaz „az orosz állampolgárokkal, az orosz nyelvvel és kultúrával szembeni ellenséges, előítéletes hozzáállást jelenti, beleértve a képviselők és politikai erők agresszív hozzáállását és cselekedeteit, valamint az Oroszországgal szemben barátságtalan államok hatóságainak diszkriminatív cselekedeteit”. A stratégia azt is megállapítja, hogy egyes államok a szélsőséges és terrorista szervezeteket a külpolitikai ellenfelek elleni hibrid háborúk indításának és öncélú geopolitikai célok elérésének eszközeként használják, többek között más államok belügyeibe való beavatkozással.

A szélsőséges fő forrásai között említi a rendelet Ukrajnát is, mint „a neonáci eszmék széles körű terjedését” lehetővé tevő államot, amely „radikális neonáci fegyveres csoportokat és neonáci bűncselekmények” elkövetését támogatja Oroszországban. – Az ukrán válságot (értsd: az átala 2022. február 24-én elindított háborút – a szerk.) barátságtalan államok arra használják fel, hogy hibrid háborúkat indítsanak az Orosz Föderáció ellen, és agresszív oroszgyűlöletet szítsanak a világban. A feladat tehát az Ukrajna területéről kiinduló szélsőséges fenyegetések forrásának felszámolása – jelöli ki Vlagyimir Putyin, mit kell tenni.

A Meduza által ismertetett dokumentum szerint a „koordinálatlan” tiltakozó akciókat, vagyis a demonstrációk, tüntetések az oroszországi társadalmi-politikai helyzet destabilizálásának egyik fő módja. „A tiltakozó akciókat szándékosan alakítják át tömeges zavargásokká, amire a közvélemény manipulálásának különböző módszereit alkalmazzák” – állítja az orosz elnök. A nemzetközi civil szervezetek tevékenységeit szintén rombolóknak, szélsőségeseknek tartják, amelyeket „humanitárius, oktatási, kulturális és vallási projektek álcája mögött” végeznek.

A Jeju Air Bangkokból Muanba tartó járatának a roncsai közül mindössze két embert sikerült élve kihúzni.